We wtorek komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchuje kolejnych świadków.

Rozpoczęła posiedzenie od przesłuchania Wiktora Klimiuka, który jest b. członkiem gabinetu politycznego i b. doradcą b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz b. członkiem rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Reklama

Po południu przesłuchuje Piotra Ciompę, b. członka rady nadzorczej i b. wiceprezesa ds. finansowych PWPW.

Reklama

Z dokumentów, jakie są w posiadaniu komisji, wynika, że prezes PWPW Maciej Biernat wysłał ministrowi Szczegielniakowi już 9 kwietnia projekt karty do głosowania na wybory w dniu 17 maja2020 roku, mimo że Marszałek Sejmu ogłosiła wybory na 10 maja - przekazał Dziennik.pl przewodniczący komisji poseł KO Dariusz Joński.

Kto zdecydował i kiedy o innej dacie wyborów? Na jakiej podstawie prawnej !? - pyta polityk KO.

Komisja ds. wyborów korespondencyjnych

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały się odbyć 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.