Według Ochojskiej, pomoc dla migrantów opiera się teraz głównie na działaniach organizacji pozarządowych i aktywistów.

Pushbacki jako jedyna propozycja rządu?

Ochojska twierdzi, że rząd Tuska ma do zaproponowania tylko pushbacki, czyli praktykę odsyłania migrantów na terytorium, z którego przybyli, bez rozpatrzenia ich wniosków o azyl. Ta praktyka jest kontrowersyjna i bywa krytykowana przez organizacje praw człowieka, które argumentują, że narusza ona międzynarodowe prawa azylantów.

Reklama

Pomoc migrantom opiera się już tylko na organizacjach pozarządowych i aktywistach. Rząd premiera Donalda Tuska mają do zaproponowania tylko pushbacki - oceniła na portalu X Janina Ochojska.

"Nowy rząd ma na sumieniu już 2 osoby"

Reklama

Na sumieniu nowego rządu są już 2 osoby, które straciły życie na pograniczu PL-BY. Rząd nadal toleruje bezprawie - dodała.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Kryzys migracyjny na granicy Białorusi rozpoczął się w 2021 roku. Wydarzenia te są elementem kryzysu migracyjnego w Europie, spowodowanego zorganizowanym przerzutem imigrantów i uchodźców m.in. z Iraku, Afganistanu i z innych krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki przez granicę białorusko-litewską oraz białorusko-polską i białorusko-łotewską.

Na początku lata 2021 roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zagroził niepowstrzymywaniem przybywających do Unii Europejskiej handlarzy narkotykami, handlarzy ludźmi, a także uzbrojonych imigrantów.

W związku z kryzysem rządy Polski i Łotwy podjęły decyzje o wprowadzeniu stanów wyjątkowych na terenach przygranicznych z Białorusią. Nasilające się próby nielegalnego przekraczania granicy Unii Europejskiej przez migrantów to rezultat kryzysu wykreowanego przez reżim Białorusi.