PKW zarzuciła nieprawidłowości w finansowaniu kampanii na kwotę 3,6 miliona złotych. Dotacja PiS będzie pomniejszona o 10 mln zł; partia może też zostać pozbawiona subwencji na 3 lata.

Reklama

Kaczyński prosi o wpłaty na konto partii

Prezes PiS zaapelował w piątek na konferencji prasowej "do wszystkich polskich patriotów, do wszystkich, którzy nas poparli, także w tych ostatnich wyborach, by nawet niewielkie sumy, nawet typu złotych, przekazywali na nasze konto". Jak mówił, "wszystko to może się złożyć na naprawdę przyzwoite sumy, które pozwolą nam na zwykłe kontynuowanie działalności partyjnej, ale przede wszystkim na to, by przeprowadzić kampanię prezydencką, bo ona w tej chwili jest w centrum".

Zdaniem Kaczyńskiego, jeżeli przyszłoroczne wybory prezydenckie wygrają obecnie rządzący, "to będą mogli już po prostu wszystko w Polsce zrobić". Nie będzie żadnych ograniczeń. Będą mogli Polskę zmienić różnego rodzaju ustawami, taką regularną autokrację (wprowadzić), regularną dyktaturę, czy autorytaryzm, nie taki, jaki oni nam przypisywali, w ogóle nie wiedząc co to słowo znaczy, tylko prawdziwy autorytaryzm, gdzie nie ma praktycznej możliwości zmiany rządów, poprzez procedury demokratyczne - powiedział szef PiS.

Reklama

Kaczyński: Potrzebujemy pomocy finansowej

Zdaniem prezesa PiS, "nikt, kto jest Polakiem, patriotą - nawet choćby takim letnim patriotą - na to zgodzić się nie może". I my będziemy walczyli, ale potrzebujemy w tej chwili pomocy ze strony społeczeństwa, pomocy finansowej - apelował Kaczyński.

Członkowie PiS będą przekazywać darowizny

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że "parlamentarzyści PiS już od września będą wspierać partię finansowo przez darowizny". Posłowie i senatorowie będą miesięcznie wpłacać minimum tysiąc złotych, posłowie do Parlamentu Europejskiego minimum 5 tys. zł - przekazał Błaszczak.

Na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości pojawiła się informacja o tym, w jaki sposób można wesprzeć finansowo partię. Szczegóły na: https://pis.org.pl/partia/wesprzyj-nas.

Będzie skarga na uchwałę PKW?

Na uchwałę PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego przysługuje skarga do Sądu Najwyższego. Może ją wnieść pełnomocnik finansowy komitetu w ciągu 14 dni od doręczenia mu postanowienia PKW. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN rozpatruje skargę i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni. Od orzeczenia SN nie przysługuje odwołanie. Jeśli SN uzna skargę za zasadną, PKW postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.