Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że KW przyjeżdża w tym tygodniu do Polski, żeby spotkać się z osobami i instytucjami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie prokuratury. Komisja ma wydać opinię nt. rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, co zakłada rządowy projekt nowelizacji m.in. Prawa o prokuraturze.

Reklama

PiS spotka się z Komisją Wenecką

Przedstawiciele Komisji Weneckiej w czwartek po godz. 13 spotkają się z politykami Zjednoczonej Prawicy: Krzysztofem Szczucki, Pawłem Jabłońskim oraz Michałem Wójcikiem.

Będę jednym z reprezentantów opozycji w rozmowach z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Na pewno, jeśli tematem rozmów będzie kwestia ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, to należy wyjść - i zamierzam to poruszyć - od tego, że dokonano zamachu na polską prokuraturę, na instytucję - powiedział PAP Michał Wójcik z Suwerennej Polski. "Dzisiaj funkcję prokuratora krajowego pełni osoba, która nie powinna jej pełnić, dlatego że nie było zgody prezydenta na odwołanie poprzedniego prokuratora krajowego" - dodał polityk.

Czym jest Komisja Wenecka?

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Zrzesza kilkadziesiąt państw nie tylko z Europy.