W deklaracji liderzy obu partii zobowiązali się do pracy nad nową konstytucją, której celem jest przywrócenie porządku ustrojowego w Polsce. Wyrazili również stanowisko, że polityka wobec Unii Europejskiej powinna być asertywna, a w przypadku przekroczenia prawa i traktatów przez UE – konieczna będzie obrona polskiej suwerenności.

Reklama

Deklaracja zawiera także zobowiązanie do organizacji referendum w razie przyjęcia nowych traktatów unijnych, a także aktywnej kampanii przeciwko ich wdrożeniu w Polsce.

Odrzucenie Zielonego Ładu

Wśród kolejnych punktów znalazły się zapowiedzi kontynuowania programów społecznych, sprzeciw wobec Zielonego Ładu oraz przywrócenie pełnej wolności, w tym wolności słowa, swobodnego korzystania z samochodów, mieszkań i źródeł ogrzewania.

Ochrona złotówki i tradycyjnych wartości

Reklama

Liderzy obu ugrupowań zobowiązali się do obrony polskiej waluty oraz sprzeciwu wobec zakazu używania gotówki. W deklaracji znalazły się także zapisy o obronie tradycyjnych wartości, rodziny oraz odrzuceniu ideologii gender.

PiS chce rozliczać rządy Tuska

Podkreślono znaczenie budowy dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz dążenie do strategicznej suwerenności w regionie międzymorza, z kluczową rolą Polski. Ostatni punkt deklaracji dotyczy stanowczego rozliczenia polityki Donalda Tuska i jego ekipy.

Zjednoczenie sił patriotycznych

Po podpisaniu dokumentu Jarosław Kaczyński podkreślił, że mimo wcześniejszych wątpliwości, przemówienie Patryka Jakiego rozwiało wszelkie obawy. Idziemy wspólną drogą, mamy te same cele, a przeszłe różnice przestają mieć znaczenie. Liczy się jedynie zwycięstwo – zaznaczył szef PiS.

Wcześniej Kaczyński podkreślił, że Polska stoi przed "niezwykłymi wyzwaniami", a PiS jest jedyną partią, która może skutecznie stawić im czoła. W tym kontekście zaapelował o rozpoczęcie procesu konsolidacji w ramach obozu patriotycznego. Proces ten, według niego, musi rozpocząć się od wewnętrznej integracji z Suwerenną Polską, czego symbolem jest zwołanie Rady Politycznej w trakcie Kongresu. Musimy doprowadzić do pełnej konsolidacji – powiedział prezes PiS.

Opory przed konsolidacją

Kaczyński przyznał, że proces konsolidacji nie będzie łatwy i wzbudza pewne opory. Jednak, jak zaznaczył, w polityce trzeba potrafić przejść nad pewnymi faktami do porządku dziennego. Wpolityce trzeba mieć dobrą, ale krótką pamięć– stwierdził Kaczyński, sugerując, że różne wydarzenia z przeszłości nie powinny blokować jednoczenia obozu patriotycznego.

Prezes PiS ocenił, że konsolidacja obozu patriotycznego to ważny sygnał dla społeczeństwa. Jego zdaniem, sojusze powinny być zawierane wyłącznie w ramach polskiego obozu patriotycznego, który należy jeszcze bardziej umocnić. Będziemy szukać sojuszników tylko tam – dodał Kaczyński, podkreślając, że jest to kluczowe zadanie dla jego partii.

Powołanie Komitetu Wykonawczego

W swoim wystąpieniu Kaczyński zapowiedział również powołanie Komitetu Wykonawczego, który ma na celu zwiększenie aktywności partii na różnych polach. Osoby wchodzące w jego skład będą odpowiedzialne za bieżące działania, zarówno w Sejmie, jak i w regionach oraz internecie. Kaczyński zaznaczył, że członkowie Komitetu to ludzie dynamiczni, sprawdzający się w swojej pracy, którzy mają być siłą napędową partii na wszystkich poziomach.

Plany PiS

Nowo powołany Komitet Wykonawczy ma wzmacniać działania PiS nie tylko w centrali, ale również w okręgach wyborczych oraz w sferze internetowej. To wzmocnienie działań w Sejmie, regionach i w internecie – podsumował Kaczyński, zaznaczając, że partia planuje być bardziej aktywna na wszystkich frontach.