Równolegle do wydania europejskiego nakazu aresztowania, Komenda Główna Policji skierowała wniosek o wpisanie Marcina Romanowskiego na listę osób poszukiwanych przez Interpol. Tzw. czerwona nota, po zatwierdzeniu przez Sekretariat Generalny Interpolu w Lyonie, pozwoli na jego lokalizację i zatrzymanie w dowolnym kraju członkowskim organizacji.

Reklama

Czerwona nota Interpolu jest zarezerwowana dla poważnych przestępstw, takich jak terroryzm, handel ludźmi czy morderstwa. Prawnik Romanowskiego, mec. Lewandowski, zapowiedział złożenie wniosku do Interpolu, argumentując, że czyny zarzucane jego klientowi mają charakter urzędniczy i nie kwalifikują się do objęcia czerwonym alertem.

Zarzuty dla Marcina Romanowskiego – oskarżenia o poważne nadużycia

Prokuratura Krajowa zarzuca byłemu politykowi Solidarnej Polski i Suwerennej Polski 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, manipulowanie konkursami na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości oraz przywłaszczenie ogromnych sum pieniędzy.

Według śledczych Romanowski miał wskazywać podwładnym konkretne podmioty, które powinny wygrywać konkursy, oraz akceptować oferty, które nie spełniały wymogów formalnych. Łączne zarzuty obejmują przywłaszczenie ponad 107 milionów złotych oraz próbę przywłaszczenia kolejnych 58 milionów złotych.

Reklama

Kontekst polityczny i prawny sprawy

Marcin Romanowski pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości w latach 2019–2023. Nadzorował m.in. Fundusz Sprawiedliwości, który miał wspierać ofiary przestępstw. Zamiast tego, według prokuratury, fundusz był wykorzystywany do celów niezgodnych z prawem, co doprowadziło do strat w majątku publicznym.

Co dalej z poszukiwaniami?

Dalsze działania zależą od zatwierdzenia czerwonej noty Interpolu oraz skuteczności europejskiego nakazu aresztowania. Jeśli Romanowski zostanie zlokalizowany na terenie UE, kraj, w którym zostanie zatrzymany, będzie zobowiązany do jego ekstradycji do Polski.