W porównaniu z sondażem ze stycznia, Koalicja Obywatelska zyskała 3 punkty procentowe, osiągając 33,5 proc. poparcia, co pozwoliło jej wyprzedzić Prawo i Sprawiedliwość. PiS, które miesiąc wcześniej było liderem, obecnie ma 29,3 proc. poparcia, co oznacza spadek o 3,9 punktu procentowego.
Według Rzeczpospolitej, sondaż przeprowadzono jeszcze przed poniedziałkowym wystąpieniem premiera Donalda Tuska na Giełdzie Papierów Wartościowych, co oznacza, że ewentualne skutki tej przemowy mogą wpłynąć na kolejne badania opinii publicznej.
Jak wypadają pozostałe partie?
Na trzecim miejscu utrzymuje się Konfederacja, choć jej poparcie spadło o 0,8 punktu procentowego, do 11,6 proc. Wzrosty odnotowały natomiast Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) oraz Lewica.
- Trzecia Droga zyskała 1,1 pkt proc., osiągając 10,1 proc. poparcia.
- Lewica poprawiła swój wynik o 2 punkty procentowe, dochodząc do 8,3 proc.
- Partia Razem nadal znajduje się głęboko poniżej progu wyborczego, z wynikiem 1,5 proc. (niewielki wzrost o 0,2 pkt proc.).
Mniej niezdecydowanych, stabilna frekwencja
Interesującym trendem jest spadek liczby wyborców niezdecydowanych – w styczniu wynosiła 7 proc., natomiast obecnie to 4,7 proc.. Może to oznaczać, że coraz więcej osób określa swoje polityczne preferencje na kilka miesięcy przed kolejnymi wyborami.
Jeśli chodzi o frekwencję, deklarowana chęć udziału w wyborach wynosi 53,3 proc.:
- 33,2 proc. ankietowanych jest zdecydowanych na głosowanie,
- 20,1 prc. określa się jako "raczej" skłonnych pójść do urn.