Rok temu zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier III RP
1 Polityk i publicysta, jeden z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", współautor preambuły do Konstytucji od 2010 roku był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw polityki krajowej i międzynarodowej.
Agencja Gazeta / Fot. Michał Mutor AG
2 W 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został jedenastym premierem powojennej Polski, pierwszym spoza lewicy. Rząd którym kierował przeprowadził szereg reform politycznych - wprowadził swobody obywatelskie, zmienił godło i nazwę państwa, a także dokonał zmian w konstytucji. Realizował też "plan Balcerowicza", który uruchomił reformy gospodarcze, w tym urynkowienie gospodarki i procesy prywatyzacyjne. Przywrócił samorządność w Polsce i znaczenie społeczności lokalnej. Za rządów Tadeusza Mazowieckiego doszło do normalizacji stosunków Państwo - Kościół oraz nastąpił powrót religii do szkół publicznych.
Agencja Gazeta / Fot. Sławomir Kamiski Agencja Gazeta
3 W 1990 roku kandydował w wyborach prezydenckich. Zajął trzecie miejsce za Lechem Wałęsą i Stanisławem Tymińskim. Po porażce złożył dymisję gabinetu. Od 1991 do 2001 roku zasiadał w Sejmie.
Agencja Gazeta / Fot. Tomasz Wierzejski AG
4 Tadeusz Mazowiecki był głęboko szanowany na całym świecie. Po jego śmierci do Polski napłynęły liczne kondolencje. Złożył je między innymi papież Franciszek. „Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste” - napisał Ojciec Święty.
Agencja Gazeta / Fot. Tomasz Wierzejski AG
5 Zmarł 28 października ubiegłego roku. Miał 86 lat. Został pochowany na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Na dzień pogrzebu, który miał charakter państwowy, została ogłoszona żałoba narodowa. Urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku.
Agencja Gazeta / Fot. Tomasz Wierzejski AG