Komorowski rozdaje ordery: Polityk LPR, milioner... Znany aktor ma wątpliwości. ZDJĘCIA
1 Prezydent wręczył ordery ludziom kultury, politykom i ekonomistom. Podziękował też wszystkim za wysiłek i działania na rzecz naszego kraju, "biorąc część odpowiedzialności za państwo".
PAP / Jacek Turczyk
2 Prezydent przyznał odznaczenia w sumie 36 osobom, między innymi: biznesmenowi Zbigniewowi Niemczyckiemu i przewodniczącemu Krajowej Rady Prokuratorów Edwardowi Zalewskiemu. Niemczycki jest założycielem Curtis Group, do której należą m.in. firma lotnicza White Eagle Aviation, fabryka leków Curtis Healthcare biurowiec Curtis Plaza i hotel spa Bryza w Juracie. Niemczycki zajmuje 14 miejsce na liście najbogatszych Polaków "Wprost". Jego majątek szacuje się na 1,8 mld złotych.
PAP / Jacek Turczyk
3 Henryk Goryszewski to polityk i prawnik, związany niegdyś z ZCHN, a potem z Ligą Polskich Rodzin. W PRL działał w NSZZ "S", a w wolnej Polsce był m.in szefem BBN oraz wicepremierem w rządzie Hanny Suchockiej. Odpowiadał wtedy m.in. za negocjowanie gazowego "kontraktu stulecia" z Rosją (gazociąg Jamal). To z jego ust padło słynne hasło: "Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka".
PAP / Jacek Turczyk
4 Od 21 kwietnia 2012 roku przewodnicząca ZHR, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, z zawodu analityk systemów w Centrali ZUS.
PAP / Jacek Turczyk
5 Mara Dmochowska z wykształcenia jest lekarką, walczyła w szeregach AK. Od lat siedemdziesiątych działała w opozycji - związana z KOR-em, współorganizowała też NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej, Internowana w stanie wojennym. W Sejmie X kadencji poseł Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W Sejmie I i II kadencji poseł z listy Unii Demokratycznej. Od grudnia 2000 roku doradca, a od czerwca 2006 roku zastępca Prezesa IPN.
PAP / Jacek Turczyk
6 olesław Balcerowicz to współtwórca strategii obronnej III RP i były rektor Akademii Obrony Narodowej. W latach 1965-91 służył w jednostkach liniowych oraz sztabach WP, m.in. na stanowiskach dowódcy plutonu, kompanii, batalionu, pułku, dywizji. Obcnie jest generałem dywizji w stanie spoczynku. Studiował w akademiach wojskowych w Warszawie, Moskwie, Rzymie. Doktor honoris causa Akademii Wojskowych Czech oraz Słowacji.
PAP / Jacek Turczyk
7 Michał Szlaga to fotograf z Gdańska (rocznik 1987). Od 15 lat uwiecznia upadek Stoczni Gdańskiej. Jego fotoreportaże i pojedyncze zdjęcia były nagradzane w Polsce i za granicą (m.in. International Photo Awards 2007).
PAP / Jacek Turczyk
8 Na podstawie biografii Yoshiho Umedy i jego ojca, Ryochu powstał w 1995 film dokumentalny "Góral z Tokio". Japończyk trafił do Polski dzięki ojcu, który w 1921 w drodze z Dalekiego Wschodu do Berlina poznał polskich oficerów wracających z Syberii i postanowił się osiedlić w Warszawie. Prze śmiercią Ryochu przyjął chrzest i nowe imię - Stanisław. Jego syn dorastał w Łodzi, wychowywany przez przyjaciela Ryochu, skończył polski uniwersytet. Działał w opozycji demokratycznej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został w 1982 wydalony z Polski, zajął się organizowaniem pomocy zagranicznej Pod koniec lat 80. powrócił do Polski, gdzie prowadził własną firmę.
PAP / Jacek Turczyk
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Komentarze(41)
Pokaż:
Bulwary Nadwiślańskie im. WSI? Kopacz chwali się inwestycją firmy od Piotra P.
- Bulwary to cudowne miejsce do odpoczynku. Nie jest to tylko moja diagnoza, o to pytałam tych, których dzisiaj tutaj spotkałam. Usłyszałam całą historię tego miejsca - mówiła premier Ewa Kopacz na oficjalnym otwarciu bulwarów wiślanych w Warszawie. Przetarg wart 123 mln zł na budowę bulwarów wygrała Hydrobudowa Gdańsk. Miesiąc przed wygraną do rady nadzorczej Hydrobudowy weszli związani z WSI Krzysztof Werelich i Piotr P.
- Mamy wreszcie miejsce do odpoczynku, miejsce do podziwiania drugiego brzegu, który jest zupełnie naturalny. Jak państwo wiecie, ten jest zmodernizowany. Powoli zagospodarowujemy ten teren. Mamy Multimedialny Park Fontann, port Czerniakowski, poniatówkę, plażę z pawilonem. Cieszmy się, że pogoda nam dopisała i że ta część jest już otwarta - powiedziała na otwarciu Hanna Gronkiewicz-Waltz
Ani premier Kopacz, ani prezydent Gronkiewicz-Waltz nie chwaliły się historią przetargu na nowo otwarte bulwary. Jak pisał w lutym br. Wojciech Cieśla w "Newsweeku", pieniądze Hydrobudowy Gdańsk prawdopodobnie (podobnie jak w przypadku "Pro Civili") trafiały na Cypr.
- W budowę nadwiślańskich bulwarów w Warszawie zaangażowała się firma, za którą stoją dwaj skazani za przestępstwa oficerowie WSI, bandyta związany z gangiem pruszkowskim, aresztowany szef SKOK Wołomin. Firma upada, bulwary szybko nie powstaną. A co z pieniędzmi? Tropy prowadzą na Cypr - pisał Cieśla.
O sprawie pisaliśmy również na portalu niezalezna.pl. We wrześniu 2012 r. zapadła decyzja. Przetarg na budowę bulwarów na lewym brzegu Wisły w Warszawie wygrała Hydrobudowa Gdańsk. Wykonawca złożył najniższą ofertę – 123 mln zł, dzięki czemu pokonał Skanska (oferta za 132 mln zł) Bilfinger Berger (135), Budimex (147 mln), Warbud (153 mln), Mostostal Warszawa (168 mln) i Energopol-Szczecin (176 mln).
Co ciekawe, miesiąc przed wygraną do rady nadzorczej Hydrobudowy Gdańsk weszli Krzysztof Werelich i Piotr P. Panowie wcześniej znani byli zarówno jako producenci filmu "Bitwa Warszawska 1920" (film otrzymał rekordową w historii PISF dotację 9 mln złotych), jak i z raportu ds. likwidacji WSI, w kontekście kilkusetmilionowych wyłudzeń fundacji "Pro Civili".
- Głównymi założycielami fundacji byli Anton Wolfgang Kasco i Patryk Manfred Holletschek (twórca pierwszej w Polsce piramidy finansowej: „Global System”). Prezesem Zarządu Fundacji był Krzysztof Werelich, a Dyrektorem Generalnym Elżbieta Polaszczyk. Radę Fundacji tworzyli: przewodniczący Piotr P. (do sierpnia 1995 r. oficer WSI), Beata Werlich, Krzysztof Kostrzewski, gen. Stanisław Świtalski oraz Marek Olifierczuk (współpracownik prowadzony przez Piotra P.). Jednym z pracowników Fundacji był oficer Zarządu III WSI Marek Wolny. W 1994 r. w skład Rady Fundacji wchodzili ponadto Janusz Maksymiuk i Tomasz Lis - czytamy w tzw. raporcie Antoniego Macierewicza z 2007 r.