Para prezydencka z wizytą w Izraelu. Andrzej Duda: Nie może być zgody na nienawiść i antysemityzm
1 Prezydent zakłada jarmułkę przed wizytą w Sali Pamięci w Instytucie Yad Vashem.
PAP/EPA / ABIR SULTAN
2 - To wielka lekcja dla ludzkości, z której ludzkość, mam nadzieję, na zawsze wyciągnie wnioski – dodał prezydent, gdy w towarzystwie m.in. byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa zwiedził Instytut Yad Vashem.
PAP / Radek Pietruszka
3 Para prezydencka przy drzewie Ireny Sendler w Instytucie Yad Vashem.
PAP / Radek Pietruszka
4 Prezydent Andrzej Duda, który we wtorek składa wizytę w Jerozolimie, złożył kwiaty na grobach byłych premierów Izraela Icchaka Rabina i Szimona Peresa.
PAP / Radek Pietruszka
5 Andrzej Duda złożył kwiaty również na grobie Jonatana Netanjahu, brata izraelskiego premiera. Benjamin Netanjahu towarzyszył polskiemu prezydentowi przy grobie swego brata. - Prezydent chciał odwiedzić też grób Jonatana Netanjahu, brata premiera Izraela, który zginął podczas słynnej operacji w Entebbe. Kiedy Benjamin Netanjahu się o tym dowiedział, postanowił też przyjechać - poinformował dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.
PAP / Radek Pietruszka
6 - Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas w bardzo silny sposób procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, one układały się jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela. Jak dodał, ważne jest, aby odbywało się to "bez narzucania z zewnątrz jakiejkolwiek woli przez inne państwa". - Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię i to jest relacja, która jest opleciona wzajemnymi związkami bardzo często rodzinnymi, ale przede wszystkim także i kulturowymi. To jest wielka wartość, która bezsprzecznie łączy nasze narody – powiedział Duda. Prezydent podziękował Riwlinowi za obecność w 2014 roku na uroczystości otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jak zaznaczył, obiekt ten jest „świadectwem i dokumentem naszej wspólnej tysiącletniej historii”. Podkreślił, że muzeum jest szczególnie ważne dla młodych ludzi z Polski i Izraela.
PAP / Radek Pietruszka