Rząd, list od prezydenta, byli ministrowie... Święto z okazji 27 rocznicy powstania Radia Maryja [ZDJĘCIA]
1 "Jedna z osób duchownych, która jest tutaj z nami, powiedziała mi kiedyś, że w stulecie odzyskania niepodległości za mało mówimy o naszych paniach. Czcimy powstańców, legionistów, naszych żołnierzy wszystkich wojen i powstań, wielkich ojców, którzy przyczynili się do tej niepodległości. To jest bardzo słuszne, ale powinniśmy z większą czcią i miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę - przechowywały Polskę" - mówił premier.
PAP / Tytus mijewski
2 Eucharystię poprzedziły wspólne modlitwy uczestników oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
PAP / Tytus mijewski
3 "Każdy rocznica ożywia wspomnienia, a jednocześnie sprawia, że wybiegamy myślą w przyszłość. Tegoroczny jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał nam okoliczności, w których nasi pradziadowie odnieśli ów bezprzykładny sukces oraz niełatwe początki odrodzonej Rzeczpospolitej. Zarazem podjęliśmy namysł nad tym jak spuścizna ojców niepodległości kształtuje nasze myśli słowa i czyny dzisiaj, w obliczu wyzwań stojących przed Polską nowego stulecia" - napisał prezydent Duda w liście, odczytanym na początku uroczystej mszy świętej przez sekretarza w jego kancelarii Adama Kwiatkowskiego.
PAP / Tytus mijewski
4 Prezydent ocenił, że radio to zawsze było i jest przestrzenią "otwartej, konstruktywnej dyskusji ludzi wiary i polskich patriotów", a także "forum wspólnej modlitwy oraz płaszczyzną spotkania i ofiarnej współpracy w służbie Bogu i ludziom". "W ten sposób uwolniona została znaczna część olbrzymiego duchowego i społecznego potencjału polskich katolików" - podkreślił Duda. Jego zdaniem właśnie tego ducha "nam dzisiaj bardzo potrzeba". "Znów nastał bowiem czas głębokich przemian. Jesteśmy świadkami i uczestnikami zmagań o nowe oblicze Polski i świata. Bogatsi o dramatyczne doświadczenia XX wieku musimy położyć podwaliny pod pokojowy, sprawiedliwy i stabilny ład w naszej ojczyźnie i całej Europie. Musimy chronić, propagować i wciąż na nowo odczytywać idee, z których wyrosły najwspanialsze osiągnięcia naszego kręgu cywilizacyjnego" - pisał Duda.
PAP / Tytus mijewski
5 "Jak uderzają w nas, to pobłogosławić i powiedzieć - panie Jezu, ty się tym zajmij. Piorun nie uderza w byle co. Alleluja i do przodu" - powiedział na zakończenie obchodów założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Podczas mszy świętej modlono się w intencji zmarłego w sobotę Antoniego Głodzia - brata obecnego na uroczystości metropolity gdańskiego abp Sławoja Leszka Głodzia.
PAP / Tytus mijewski
6 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
PAP / Tytus mijewski