Zuzanna Kurtyka, Paweł Kurtyka i Beata Gosiewska podziękowali także za organizację obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Tydzień Pamięci Narodowej" w Chicago rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 10 kwietnia.

Reklama

Beata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim, który 10 kwietnia 2010 roku zginął na pokładzie Tu-154 pod Smoleńskiem, nawiązała także do śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy.

"Byłam jedną z pierwszych osób, które zdecydowały się na to, żeby powiedzieć, że nie wierzą w to, że był to wypadek, zwykły, nieszczęśliwy wypadek lotniczy. Ja w to nie wierzę. (...) W Polsce słowo +zamach+ od początku stało się tematem tabu" - powiedziała.

"Zastanówcie się państwo, czy w XXI wieku takie mocarstwo jak Rosja, takie państwo jak Polska, nie ma możliwości technicznych do tego, żeby mógł bezpiecznie wylądować samolot z głową państwa" - dodała.

Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, powiedziała, że ważne jest umiędzynarodowienie śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy.

"Chcemy, żeby polskie uwagi do raportu MAK zostały przetłumaczone przez profesjonalną angielską firmę z profesjonalnym uwierzytelnieniem przez tłumacza i będziemy je wysyłać do rządów krajów ościennych, do wszystkich możliwych ambasad i konsulatów, żeby te rządy miały pojęcie, jak bardzo to śledztwo jest zmanipulowane przez Rosjan" - stwierdziła. Kurtyka dodała, że rodziny ofiar zbierają pieniądze na pokrycie kosztów takiego tłumaczenia.Z kolei syn zmarłego Paweł Kurtyka powiedział, że amerykańska Polonia może przyczynić się do powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy pod Smoleńskiem. Kurtyka wskazywał na możliwość zainteresowania sprawą członków amerykańskiego Kongresu.

"Sytuacja tutaj (w Stanach Zjednoczonych) różni się od tego, co mamy w Polsce tym, że kongresmeni liczą się z głosem obywateli, u nas nie do końca tak jest, natomiast w tej sprawie nie można pominąć głosu obywateli. Myślę, że jednolity ton wypowiedzi środowisk polonijnych mógłby sporo wnieść do tej sprawy" - powiedział Kurtyka.

Do Chicago przylecieli także twórcy filmu dokumentalnego "Solidarni 2010" Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski.

Honorowy patronat nad uroczystościami "Tygodnia Pamięci Narodowej" objęła Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, a także kardynał archidiecezji w Chicago Francis George.