Również dla piłkarzy z południowej półkuli będzie to okazja do zdobycia pierwszych punktów w mistrzostwach świata. Nowozelandczycy na mundialu grali już co prawda w 1982 roku, ale w Hiszpanii doznali trzech porażek.

Reklama

Tamtą imprezę doskonale pamięta szkoleniowiec "All Whites" Ricki Herbert, który jako 21-letni piłkarz siedział wtedy na ławce rezerwowych.

Mimo iż Nowa Zelandia zajmuje w rankingu FIFA dopiero 78. miejsce, Herbert jest pełen wiary w sukces: "Mundial to impreza, na której wszystko może się zdarzyć. Jeśli Senegal zdołał pokonać Francję w 2002 roku, to my możemy wygrać z Włochami". Włosi i Paragwajczycy to kolejni rywale jego zespołu w grupie F.

Mundialowe doświadczenie jako zawodnik ma też trener Słowacji Vladimir Weiss, który z zespołem Czechosłowacji dotarł do ćwierćfinału MŚ we Włoszech w 1990 roku.

W eliminacjach do mistrzostw świata w RPA Słowacja rywalizowała w grupie 3 m.in. z Polską. Biało-czerwoni doznali dwóch porażek, w Bratysławie 1:2 i w Chorzowie 0:1. Polskim kibicom doskonale znany jest reprezentacyjny bramkarz Jan Mucha, który w barwach Legii Warszawa rozegrał 95 meczów. Od nowego sezonu będzie piłkarzem angielskiego Evertonu.

"Jesteśmy debiutantami i zamierzamy wszystkich zaskoczyć" - zapowiada Mucha.

W ostatnich spotkaniach towarzyskich Słowacja zremisowała z Kamerunem 1:1 i pokonała Kostarykę 3:0. Nowa Zelandia natomiast zwyciężyła Serbię 1:0 i przegrała ze Słowenią 1:3.

Obie drużyny nigdy wcześniej ze sobą nie grały.

Rustenburg: Nowa Zelandia - Słowacja (grupa F)

wtorek, 15 czerwca, godz. 13.30

przewidywane składy:

Nowa Zelandia: Mark Paston - Winston Reid, Ryan Nelsen, Tommy Smith, Ben Sigmund - Ivan Vicelich, Leo Bertos, Jeremy Christie, Shane Smeltz, Chris Killen - Rory Fallon.

Słowacja: Jan Mucha - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Marek Cech - Zdeno Strba, Vladimir Weiss, Marek Hamsik, Miroslav Stoch - Robert Vittek, Stanislav Sestak.

sędzia: Jerome Damon (RPA).