Na liczącej 13 pożółkłych stron liście, datowanej na 18 kwietnia 1945 r., znajdują się nazwiska i inne dane osobowe 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera.
Zdaniem profesora Davida Crowa z Uniwersytetu Elon w Północnej Karolinie, eksperta ds. listy Schindlera, fabrykant stworzył dziewięć lub 10 spisów zatrudnionych w jego zakładach Żydów. Żaden z oryginałów nie został odnaleziony, znanych jest jednak pięć kopii kalkowych.
Dwie z nich znajdują się w jerozolimskim instytucie Yad Vashem, jedna w Muzeum Holokaustu w USA i jedna w niemieckim archiwum federalnym w Koblencji - wskazał Zimet. Piąta kopia, wystawiona właśnie na sprzedaż, do niedawna była w posiadaniu rodziny Izaaka Sterna, księgowego Schindlera. Obecnie znajduje się w rękach anonimowego właściciela, reprezentowanego przez Zimeta.
Na początku lat 80. australijski pisarz Thomas Keneally napisał książkę o dokonaniach niemieckiego przemysłowca, zatytułowaną "Arka Schindlera". Stała się ona kanwą głośnego filmu Stevena Spielberga z 1993 r.