Ok. 5 tys. stronników Ruchu Przeciwko Nielegalnej Imigracji (DPNI) i innych skrajnie prawicowych ugrupowań wzięło udział w Rosyjskim Marszu, zorganizowanym w czwartek w Moskwie z okazji obchodzonego 4 listopada święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej.

Reklama

Podobne demonstracje odbyły się również w innych miastach Rosji, m.in. Nowosybirsku, Irkucku, Czelabińsku, Uljanowsku, Krasnodarze, Togliatti i Tule. Wzięło w nich udział po ok. 200-300 osób.

W Moskwie pod hasłami "Rosja - naszym krajem!", "Moskwa - naszym miastem!" i "Wyzwolimy Rosję!" zwolennicy DPNI, zdelegalizowanego Sojuszu Słowiańskiego (SS), Rosyjskiego Frontu Wyzwolenia "Pamięć", Rosyjskiego Sojuszu Narodowego (ROS), Sojuszu Narodu Rosyjskiego (SRN) i innych skrajnie nacjonalistycznych formacji w zwartych kolumnach przemaszerowali przez dzielnicę Lublino, we wschodniej części stolicy Rosji.

Rosyjska skrajna prawica manifestowała w pobliżu centrum handlowego "Moskwa". Większość kupców w tej placówce stanowią przybysze z Azji i Kaukazu.

Uczestnicy demonstracji domagali się m.in. wprowadzenia wiz dla obywateli krajów Azji Środkowej i Południowego Kaukazu, a także zaprzestania dotowania republik rosyjskiego Północnego Kaukazu. Żądali też opracowania programu rozwoju "rosyjskich regionów".

Na zakończenie manifestacji przed pomnikiem Żołnierza Ojczyzny odbył się koncert ultranacjonalistycznej grupy rockowej "Kołowrat".

Swój Rosyjski Marsz z okazji Dnia Jedności Narodowej w Moskwie zorganizowały też prokremlowskie organizacje młodzieżowe. W ich akcji, pomyślanej jako demonstracja poparcia dla nowego mera stolicy Siergieja Sobianina, uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

Reklama



Dzień Jedności Narodowej został ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Władimira Putina; upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku i zakończenia okresu zamętu (smuty), w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążyła się Rosja. Zastąpił święto 7 listopada, które upamiętniało rocznicę przewrotu bolszewików z 1917 roku.

W poprzednich latach, z przyzwolenia władz, jego obchody przekształciły się w wielką manifestację rosyjskiego nacjonalizmu. Dlatego przez niektórych opozycjonistów Dzień Jedności Narodowej nazywany jest "świętem ksenofobii".