23 grudnia 1989 r. oddział 52 żołnierzy Navy Seals przeprowadził operację Nifty Package, której celem było pojmanie panamskiego dyktatora, powiązanego z gangami narkotykowymi Manuela Noriegi. Podczas błyskotliwej akcji komandosi najpierw zniszczyli rakietą należący do dyktatora samolot, potem grupa nurków zatopiła silnie uzbrojony okręt Noriegi. W międzyczasie jednak cel operacji zdołał zbiec i ukryć się w nuncjaturze apostolskiej. Amerykanie zmusili go do opuszczenia placówki, stosując broń psychologiczną: głośno odtwarzaną muzykę rockową. Po odsiedzeniu 20 lat więzienia w USA obecnie siedzi za kratami we Francji.
W wyniku misternej, wspólnej operacji amerykańskich, izraelskich i tureckich służb specjalnych w 1999 r. udało się zatrzymać lidera kurdyjskiej lewackiej partyzantki Abdullaha Ocalana. Lider Partii Pracujących Kurdystanu wpadł w Kenii, w której osiadł po tym, jak pod presją Ankary Syria uznała go za persona non grata. Kurd został pojmany w drodze z greckiej ambasady na lotnisko w Nairobi, prawdopodobnie za wiedzą greckich dyplomatów. Ocalan uniknął wykonania kary śmierci tylko dzięki jej zniesieniu na terenie Turcji.
Specjalistami w unieszkodliwianiu przeciwników ostatnich lat są Rosjanie. Moskwie udało się zabić wszystkich czterech liderów separatystów czeczeńskich. Dżochar Dudajew zginął w 1996 r. od rakiety podczas rozmowy przez telefon satelitarny. Jego następca Zelimchan Jandarbijew, już jako eksprezydent, zginął w 2004 r. w zamachu przeprowadzonym przez rosyjskich agentów w Katarze. Asłan Maschadow i Abduł-Chalim Sadułajew zginęli w otwartej walce. Również w 2006 r. FSB udało się też dopaść legendarnego watażkę Szamila Basajewa. Autor licznych ataków terrorystycznych na terenie Rosji został wyśledzony przez drona. Zginął podczas jazdy nafaszerowaną materiałami wybuchowymi ciężarówką, w której FSB dodatkowo podłożyła zdalnie odpalany ładunek wybuchowy.
Przez ponad dekadę trwało z kolei polowanie na dawnego przywódcę bośniackich Serbów Radovana Karadżicia. Serb, pozujący teraz na specjalistę w dziedzinie medycyny alternatywnej, mieszkał najpierw w Austrii jako Peter Glumac, a następnie pod nazwiskiem Dragan Dabić w Belgradzie, gdzie nawet publikował na łamach miesięcznika „Zdrav Żivot”. Zatrzymany w lipcu 2008 r. w autobusie przez serbskie służby specjalne DIA został wydany trybunałowi w Hadze. DIA wytropiła go dzięki anonimowemu donosicielowi. Agenci potwierdzili jego tożsamość po tym, jak udając pacjentów, odwiedzili jego gabinet i zdobyli kosmyk jego włosów.
Reklama