Dziennik Gazeta Prawana logo

Japończycy już nie chcą atomu

19 czerwca 2011, 08:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czterech na pięciu Japończyków chce, by wszystkie reaktory atomowe w Kraju Kwitnącej Wiśni zostały wyłączone natychmiast lub stopniowo - wynika z sondażu dla dziennika "Tokyo Shimbun". Nieufność wobec atomu to skutek katastrofy w Fukushimie - zauważa Kyodo.

Tylko 14 proc. badanych uważa, że elektrownie jądrowe powinny dalej działać.

W grupie 82 proc. osób popierających rezygnację z atomu, ponad 54 proc. uważa, że wygaszanie wszystkich 54 reaktorów powinno odbywać się "przy uwzględnieniu podaży i popytu na energię"; blisko jedna piąta (19 proc.) chciałaby zacząć wygaszanie od "reaktorów przechodzących okresowe kontrole"; 9 procent nalega na natychmiastowe zamknięcie elektrowni.

Aż 94 proc. badanych osób przyznało, że "poważnie" lub "do pewnego stopnia" niepokoi się o bezpieczeństwo elektrowni atomowych. Reakcja ta wydaje się zrozumiała po katastrofie w siłowni Fukushima I, wywołanej trzęsieniem ziemi o sile 9 w skali Richtera oraz falą tsunami.

Większość (67 proc.) Japończyków uważa, że rządowe plany sprzed marcowego kataklizmu, przewidujące zbudowanie kolejnych 14 reaktorów przed 2030 rokiem, należy całkowicie porzucić.

Badanie przeprowadzono na próbie trzech tysięcy osób z całej Japonii, przy 1853 odpowiedziach.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj