Do obu zdarzeń doszło w południowej części Zatoki Piotra Wielkiego, na Morzu Japońskim, w pobliżu granicy Rosji i Korei Północnej. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Kraju Nadmorskim.

Reklama

Zaatakowany w czwartek chłopiec z rwanymi ranami biodra i uszkodzoną arterią został przetransportowany do szpitala we Władywostoku. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Znacznie mniej szczęścia miał mężczyzna, który ofiarą ataku rekina padł w środę: drapieżnik odgryzł mu obie ręce do łokci, a także pokiereszował klatkę piersiową i biodra. W stanie ciężkim przewieziono go do szpitala w miejscowości Słowianka. Również jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Mężczyzna został zaatakowany w odległości około 10-20 metrów od brzegu.

Po incydentach Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wprowadziło zakaz kąpieli w tej części Zatoki Piotra Wielkiego. Turyści w pośpiechu wyjeżdżają z regionu.

Reklama

Były to pierwsze w historii ataki rekina na ludzi w Kraju Nadmorskim. Specjaliści nie wykluczają, że dokonał ich jeden drapieżnik. Ekolodzy uważają, że mogą one być konsekwencją globalnych zmian klimatycznych.

"Zaryzykuję hipotezę, że jest to wynik ocieplenia. Wniosło ono korekty do dróg migracji morskich zwierząt i ryb, na które polują rekiny" - oświadczyła Maria Woroncowa z Międzynarodowej Fundacji Obrony Zwierząt (IFAW).