Zdaniem Any Castro z Krajowej Izby Lekarskiej, propozycja karania pacjentów unikających wizyt w szpitalach i ośrodkach zdrowia mogłaby pomóc w ratowaniu zadłużonej publicznej służby zdrowia w Portugalii.

"Około 20 proc. wszystkich zabiegów chirurgicznych w naszym kraju jest odwoływanych z powodu absencji pacjenta. Do kolejnych strat przyczyniają się osoby, które ignorują umówione wizyty lekarskie. Jeden na sześciu pacjentów nie stawia się na nich i nie uprzedza, że nie może dotrzeć na konsultację medyczną" - powiedziała Castro.

Jak pisze lizboński dziennik "Diario de Noticias", przygotowany już wniosek do ministerstwa zdrowia o wprowadzenie karnych opłat, cieszy się poparciem większości portugalskiego środowiska medycznego.

Na początku września przedstawiciele Krajowej Izby Lekarskiej w Lizbonie złożyli w kancelarii premiera Pedro Passosa Coelho wniosek o podwyższenie VAT na produkty fast food. Ich zdaniem, dodatkowe wpływy do państwowej kasy z tego tytułu mogłyby "pomóc w ratowaniu zadłużonej służby zdrowia".

Według szacunków ministra zdrowia Portugalii Paulo Macedo, prawie 35 proc. publicznych szpitali w kraju jest niewypłacalnych.\