Do modłów za powodzenie tej inicjatywy w czasie niedzielnych mszy świętych wezwali były łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah (1987-2008), pierwszy Palestyńczyk mianowany na to stanowisko oraz główne Kościoły chrześcijańskie obecne w Ziemi Świętej.
Sabbah wystąpił z tym wezwaniem w homilii wygłoszonej w kościele katolickim w Nablusie, na północy Zachodniego Brzegu.
W niedzielnych mszach w kościołach parafialnych na Zachodnim Brzegu uczestniczyło wiele wybitnych osobistości palestyńskich i wielu polityków.
W Ramalli, gdzie mają swą siedzibę władze palestyńskie, główne Kościoły chrześcijańskie obecne w Ziemi Świętej - katolicy, prawosławni, anglikanie, luteranie i wyznawcy Kościoła koptyjskiego - ogłosili wspólny komunikat, w którym wyrażają poparcie dla "wysiłków dyplomatycznych podejmowanych w celu uzyskania międzynarodowego uznania państwa palestyńskiego (...) w granicach z czerwca 1967 roku, z Jerozolimą jako stolicą".
Izrael i Stany Zjednoczone wypowiedziały się przeciwko inicjatywie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, który wystąpi 23 września z wnioskiem o przyjęcie do ONZ państwa palestyńskiego jako pełnoprawnego członka tej organizacji, co musi być poddane decyzji Rady Bezpieczeństwa.
Palestyńczycy chcą utworzyć swe państwo na terenach sprzed wojny 1967 roku, to jest na okupowanych przez Izrael ziemiach Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.
Kościoły chrześcijańskie w Ziemi Świętej wezwały do "nasilenia modłów i starań dyplomatycznych" w przededniu zgłoszenia palestyńskiego wniosku w ONZ.
"Rozwiązanie polegające na istnieniu dwóch państw zapewnia sprawiedliwość i pokój", a "negocjacje są najlepszą drogą do rozwiązania problemów istniejących między obu stronami" - głosi cytowany wspólny komunikat.