Jego termin wyznaczono na 3 marca.

Na pokładzie włoskiego wycieczkowca, który 13 stycznia uderzył o skałę, wśród ludzi z całego świata było 12 obywateli polskich - pasażerów i członków załogi.

Postępowanie incydentalne służy do rozstrzygnięcia kwestii ubocznych pojawiających się w ramach postępowania właściwego. W tym przypadku chodzi o sprawę czarnej skrzynki statku, która jest jednym z wątków dochodzenia w sprawie okoliczności katastrofy.

Do teatru Moderno w Grosseto, zgodnie z wydaną decyzją sędzi do spraw śledztwa, mają przybyć obywatele ponad 60 krajów, którzy uczestniczyli w katastrofie morskiej u wybrzeży wyspy Giglio.

Reklama

Włoskie media podały, że sędzia Valeria Montesarchio, która podjęła tę decyzję, chce zagwarantować jak najszerszy udział uczestników wydarzeń w tym postępowaniu. Dlatego wiadomość o tym nadzwyczajnym spotkaniu chce nagłośnić za pośrednictwem agencji prasowych, prasy, portali internetowych i publikacji w różnych językach.

Wezwanie dotyczy dokładnie 4228 osób, które były na pokładzie, bądź ich reprezentantów prawnych.

To istna wieża Babel - podkreśla agencja Ansa zwracając uwagę na nadzwyczajność tego wydarzenia.

Reklama

Wielu pasażerów statku już ma swych adwokatów, którzy będą zabiegać o odszkodowania od armatora za katastrofę, spowodowaną według prokuratury przez kapitana. Jak się podkreśla, lekkomyślnie podpłynął on za blisko wyspy Giglio, w rezultacie czego olbrzymi statek wpadł na mieliznę i uderzył o skałę.

Na postępowanie w teatrze wezwanie otrzymają także przedstawiciele kierownictwa armatora, Costa Crociere, i włoskiej organizacji obrony praw konsumentów Codacons, występującej w imieniu pasażerów.

Dotychczas potwierdzono śmierć 16 osób w katastrofie statku. Trwają poszukiwania 16 zaginionych. Szef włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielli, mianowany specjalnym komisarzem do spraw wypadku Concordii, przyznał, że obecnie znalezienie żywej osoby byłoby cudem.