Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel we wtorek z uznaniem wypowiedział się o tzw. pakcie fiskalnym, który poprzez zaostrzenie dyscypliny budżetowej ma pomóc w przezwyciężeniu kryzysu zadłużenia w strefie euro. Obama i Merkel zgadzają się, że pakt fiskalny, niedawne działania podejmowane przez Europejski Bank Centralny oraz reformy podjęte przez Hiszpanię i Włochy to pozytywne kroki zmierzające ku opanowaniu kryzysu.

Reklama

Prezydent podziękował kanclerz (Merkel) za jej przywództwo i z zadowoleniem przyjął także porozumienie z nocy ws. nowego pakietu pomocy dla Grecji, który ma pomóc zmniejszyć jej zadłużenie do zrównoważonego poziomu - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Amerykański przywódca wyraził jednocześnie opinię, że Unia Europejska musi podjąć dalsze działania, które wzmocnią tzw. zaporę ogniową, która powstrzyma rozprzestrzenianie się kryzysu na inne kraje strefy euro i poza Europę, oraz zagwarantuje, że podjęte reformy przyniosą trwałe efekty.

Ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili we wtorek rano drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro. W ramach tego pakietu prywatni wierzyciele zgodzili się na poniesienie większych niż wcześniej zakładano strat na greckich obligacjach, w wys. 53,5 proc. ich wartości. Dzięki temu, uważają ministrowie, możliwe będzie obniżenie zadłużenia Grecji z obecnych 160 proc. PKB do 120,5 proc. PKB do 2020 roku.

Ponadto porozumienie eurogrupy zakłada, że Europejski Bank Centralny nie zanotuje zysku z posiadanych greckich obligacji, a państwa strefy euro zgodziły się na obniżenie oprocentowania pomocy dla Grecji.

Reklama