Rząd zapowiedział też budowę kolejnych obiektów w centrum kraju. Prezes firmy Technologie Elektrowni Nuklearnych, Wang Binghua, przedstawił wyniki badań chińskich naukowców przeprowadzonych po wypadku elektrowni Fukushima w Japonii. Stwierdził, że rząd przywiązuje wielką wagę do wszechstronnej kontroli elektrowni nuklearnych. Dotyczy to zarówno obiektów będących w budowie, jak i już działających. W chwili obecnej kontrola wszystkich urządzeń już się zakończyła.

Reklama

Jesteśmy gotowi do wznowienia prac nad projektowaniem nowych elektrowni nuklearnych. Podczas kontroli wykryto 14 poważnych problemów. Większość z nich została już rozwiązana, a prace nad pozostałymi trwają. Niektóre wymagają dłuższego czasu i będą eliminowane w trakcie 3-letniego planu restrukturyzacji chińskich elektrowni atomowych - zaznaczył W dalszym ciągu prezentacji, prezes Wang, powiedział, że dotkliwy brak energii elektrycznej Chiny odczuwają zwłaszcza wewnątrz kraju. Wraz z rozwojem tych rejonów rośnie więc zapotrzebowanie na energię. Tam właśnie planowana jest budowa nowoczesnych i bezpiecznych elektrowni jądrowych, które będą wspierać postęp gospodarczy na miarę aspiracji lokalnego społeczeństwa - dodał.

Dodał, że Chiny nie mają problemu w zastosowaniu nowoczesnej technologii energetyki jądrowej i są w stanie spełnić wszelkie obowiązujące warunki techniczne. Podkreślił również, że Chiny nie będą siliły się na "wielki skok" w rozwoju energetyki jądrowej. Wszystkie plany rozwoju są konsultowane przez rząd i odpowiadają zarówno chińskim, jak i międzynarodowym normom bezpieczeństwa.

Chiny mają przestarzały system energetyczny, uzależniony w dużej części od konwencjonalnych surowców. 80 proc. energii wytwarzanej jest z węgla kamiennego, 2 proc. z ropy naftowej, 1 proc. z gazu ziemnego, a 15 proc. pochodzi z turbin wodnych. W 1994 r. rozpoczęto budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Obecnie w kraju działa14 reaktorów, 26 jest w trakcie budowy, a kolejnych 28 ujętych jest w planach rządowych rozwoju energetyki jądrowej. Według planów rządu po 2025 około 10 proc. energii kraju powinno być wytwarzane w elektrowniach nuklearnych. W Chinach budowany jest obecnie pierwszy w świecie reaktor jądrowy czwartej generacji, odporny na wysokie temperatury i chłodzony gazem. Będzie on zainstalowany w elektrowni Rongcheng w prowincji Shandong.

Reklama