Poinformowała o tym w środę austriacka agencja APA, powołując się na kancelarię szefa państwa chorwackiego.

Josipović przyłączył się więc do tych prezydentów państw środkowoeuropejskich, którzy ze względu na niedemokratyczne praktyki oraz niewłaściwe obchodzenie się z uwięzioną ukraińską opozycjonistką postanowili zbojkotować szczyt zaplanowany na 11-12 maja.

Reklama

Kancelaria chorwackiego prezydenta poinformowała również, że Josipović od początku nie przewidywał przyjazdu na Ukrainę na mecze turnieju Euro 2012. Minister spraw zagranicznych Vesna Pusić oświadczyła, że ona także raczej zrezygnuje z wizyty na Ukrainie.

Swój udział w spotkaniu na Krymie odwołał w poniedziałek prezydent Czech Vaclav Klaus. Do Jałty nie przyjadą także głowy państw Słowenii i Austrii, Danilo Tuerk i Heinz Fischer. Jako pierwszy wizytę w Jałcie odwołał prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Reklama

Gospodarzem majowego szczytu na Krymie będzie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

51-letnia Julia Tymoszenko, konkurentka Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 roku, odbywa karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Opozycjonistka ogłosiła, że prowadzi w więzieniu strajk głodowy. Jak oświadczyła, została pobita przez strażników, którzy w nocy z 20 na 21 kwietnia siłą wywieźli ją z więzienia do szpitala.