Dzisiejsza polityka włoska w Europie cieszy się dużym uznaniem i reputacją. Nasza wspólna praca na rzecz wzrostu w Europie, upragnionego wzrostu w kryzysowej sytuacji przynosi coraz lepsze efekty - podkreślił Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Montim w Rzymie, na zakończenie polsko-włoskiego szczytu międzyrządowego.
Ludzie odczują skutki pracy i twojego zaangażowania, bo pracujemy na bezpieczną Europę, która będzie w stanie pokonać ten głęboki kryzys w perspektywie najbliższych kilku lat - powiedział szef polskiego rządu. Ale odczują to wtedy, gdy nasze starania znajdą zrozumienie u wszystkich naszych partnerów w Europie - dodał Tusk.
Przyszłość Europy jest związana z dyscypliną finansową i ze wzrostem. Nie można przeciwstawiać tych dwóch wartości, bo nie znajdziemy drogi wyjścia z kryzysu - przekonywał polski premier. Wyraził zadowolenie, że Polska i Włochy mają właściwie jednolity pogląd w takich sprawach, jak jednolity rynek, polityka fiskalna, przygotowania do wdrażania agendy wzrostu czy przyszły budżet UE.
Jesteśmy przyjaciółmi i dlatego nasze spotkania już tradycyjnie polegają na wymianie uwag, a nie na rejestrowaniu konfliktów czy rozbieżności w naszych interesach - ocenił Tusk. Premier Włoch Mario Monti zadeklarował we wtorek, że bardzo pozytywnie ocenia osiągnięcia Polski pod względem dyscypliny budżetowej w kontekście walki z kryzysem. Monti pogratulował też Donaldowi Tuskowi nadzwyczajnych osiągnięć w ramach organizacji Euro2012.
Bardzo pozytywnie oceniamy to, co Polska pod kierunkiem premiera Tuska umiała zorganizować z punktu widzenia dyscypliny budżetowej, a także wizji rozwoju Europy - powiedział Monti na wspólnej z Tuskiem konferencji prasowej. Premier Donald Tusk zapewnił też, że co do strategii, jakie premier Włoch Mario Monti promuje w Europie, zgadzamy się właściwie w stu proc. Zapewnił też, że Polska nie będzie przeszkadzała w realizacji projektu euroobligacji.
Co do strategii, jakie premier Monti promuje w Europie, zgadzamy się właściwie w stu procentach - mówił Tusk podczas konferencji drugiego dnia polsko-włoskiego szczytu międzyrządowego w Rzymie. To nie jest z mojej strony komplement, nie jestem uprawniony do wystawiania komukolwiek ocen, ale to jest rzeczywista ocena reputacji pana premiera Monti dzisiaj w Europie. Jego działania są traktowane jako wyjątkowo racjonalne i otwierające pozytywne scenariusze - powiedział Tusk.
Zadeklarował też: premier Monti na naszą współpracę i wsparcie może liczyć permanentnie w Brukseli i dlatego, tak sądzę, znajdujemy tak łatwo wspólny język. Premier był pytany o stanowisko Montiego ws. euroobligacji. W zeszłym tygodniu premier Włoch wyraził nadzieję, że euroobligacje pojawią się w niedalekiej przyszłości. Jako szef rządu państwa, które jest poza strefą euro, powstrzymuję się od pouczania kogokolwiek ze strefy euro, jak w tej dyskusji należy się zachować - oświadczył Tusk.
Jego zdaniem euroobliacje to pomysł wymagający konsensusu i z całą pewnością Polska nie będzie przeszkadzała w realizacji tego projektu. Ale rozumiemy, że niektóre państwa - szczególnie Niemcy - muszą być mentalnie przygotowane do tego typu projektu - dodał. Dlatego wspierać będziemy wszystkie działania, które będą sprzyjały wyjściu z kryzysu, natomiast nie będzie rolą Polski napominanie kogokolwiek, jak się powinien zachować w strefie euro - zastrzegł polski premier.