Urządzenie to pomoże dbać o bezpieczeństwo skrzywdzonych dzieci, stale monitorować miejsce ich pobytu oraz chronić je przed ewentualnym atakiem napastnika poprzez zaalarmowanie miejscowych organów ścigania - poinformowała minister sprawiedliwości Paula Teixeira da Cruz.

Reklama

Jej zdaniem nowe przepisy, które obecnie są opracowywane przez resort, nie mają na celu dyskryminowania pedofilów, ale kontrolę ich zachowań po wyjściu z więzienia, a także ochronę zagrożonych przez nich dzieci.

Zdaniem komentatorów wprowadzenie do portugalskiego ustawodawstwa środków prewencyjnych wobec pedofilów ma związek z tzw. aferą Casa Pia, a także wysoką liczbą zaginięć dzieci na terenie Portugalii.

W 2011 r. w Portugalii zniknęło bez śladu 2842 dzieci, zaś w pierwszym kwartale br. - 892 osób nieletnich.

W 2002 r. portugalska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wykorzystywania seksualnego wychowanków publicznego sierocińca Casa Pia w Lizbonie. Głównymi podejrzanymi w aferze było kilkanaście osób, w tym kilka znanych osobistości portugalskiej polityki i kultury. We wrześniu 2010 r. sąd skazał sześciu oskarżonych na kary od 6 do 18 lat pozbawienia wolności za popełnienie łącznie 900 przestępstw. Obecnie tylko jeden z nich odsiaduje karę. Pozostali przebywają na wolności, oczekując na rozpatrzenie ich apelacji.