Dochody Iranu ze sprzedaży ropy naftowej spadły o 50 procent ze względu na embargo nałożone przez Zachód w związku z programem atomowym władz w Teheranie. Poinformował o tym w poniedziałek irański minister gospodarki i finansów Sejed Szamseddin Hosejni. Minister tłumaczył spadek wpływów ze sprzedaży surowca trudnościami ze ściąganiem do kraju pieniędzy uzyskanych z eksportu ropy w związku z sankcjami finansowymi, którymi również objęto Iran.

Reklama

Media, które cytują wypowiedź ministra nie wyjaśniają w jakim okresie nastąpił 50-procentowy spadek dochodów z eksportu. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), eksport irańskiej ropy oceniany był w listopadzie na 1,3 mln baryłek dziennie, czyli o milion mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od lata przywódcy irańscy przyznają, że kraj jest w stanie "wojny ekonomicznej" ze względu na embargo na import irańskiej ropy oraz sankcje finansowe nałożone na Teheran dwa lata temu przez USA i UE - pisze AFP.

Za spadek eksportu irańskiego surowca odpowiada też malejąca liczba zamówień ze strony głównych azjatyckich klientów Iranu, które szukają alternatywnych dostawców ropy pod wpływem presji USA. Jak pisze AFP, wielu irańskich parlamentarzystów i członków rządu przyznaje, że spadek dochodów z eksportu ropy wpłynie na kształt budżetu państwa na rok 2013. Na początku września irański prezydent Mahmud Ahmadineżad przyznał, że Iran ma problemy ze sprzedażą swej ropy.

W piątek szef inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Belg Herman Nackaerts poinformował, że w rozmowach między przedstawicielami MAEA i Iranem na temat programu atomowego "jest postęp". W czwartek ambasador Iranu przy MAEA Ali Aszgar Soltanie powiedział, że ostatnie rozmowy w Teheranie były bardzo konstruktywne.

Iran odrzuca oskarżenia wspólnoty międzynarodowej o potajemne dążenie do uzyskania broni jądrowej. Twierdzi, że wzbogacony uran jest mu potrzebny jako paliwo do reaktora doświadczalnego służącego celom cywilnym. Rada Bezpieczeństwa ONZ ostrzegła Iran w sześciu rezolucjach przed kontynuowaniem prac nad programem atomowym. Cztery rezolucje są obwarowane sankcjami.