Trzy czwarte Polaków czuje się obywatelami Unii. To o 7 procent więcej niż przed rokiem. Takie są wyniki "Eurobarometru" - badań zleconych przez UE. Częściej od Polaków obywatelami wspólnoty czują się jedynie mieszkańcy Luksemburga, Finowie i Maltańczycy. Najmniejsze poczucie europejskości - mniej niż połowa- wykazali Brytyjczycy, Bułgarzy i Grecy.

Reklama

Zdaniem Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, pozytywne nastawienie Polaków do Unii to m.in efekt wymiernych korzyści, jakie daje nam członkostwo we Wspólnocie - pieniędzy dla rolnictwa i funduszy strukturalnych.

Agnieszka Łada wskazuje jednak, że Polacy korzystają z unijnych dobrodziejstw mniej niż mieszkańcy zachodu. Jak wyjaśnia, nasi rodacy nie znają języków obcych, dlatego jesteśmy mniej mobilni niż obywatele bogatszych krajów Unii.

68 procent Polaków oczekuje od Unii działań związanych z kryzysem gospodarczym. Średnia unijna w tej dziedzinie to 49 procent. Agnieszka Łada podkreśla, że zaufanie do Wspólnoty Europejskiej wśród obywateli naszego kraju jest zdecydowanie większe, niż w przypadku państw które kryzys dotknął najbardziej.
Badania "Eurobarometr" obejmują wszystkie kraje UE. W Polsce prowadzone były jesienią 2012.