Miesiąc po wyborze na papieża, Franciszek przystąpił do reformy Kurii Rzymskiej. Będzie mu w tym pomagała grupa ośmiu kardynałów, których nazwiska ogłoszono w Watykanie. Rzecznik Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że w ten sposób papież odpowiada na postulat wysunięty podczas zgromadzeń kardynałów, które poprzedziły marcowe konklawe. Ksiądz Federico Lombardi powiedział, że powołane przez Franciszka gremium będzie służyło papieżowi radą w rządzeniu Kościołem powszechnym i w przygotowaniu projektu zmian przepisów regulujących działalność Kurii Rzymskiej, czyli urzędów Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Watykan nie mówi o reformie tej instytucji, którą w ostatnim roku wstrząsnął skandal Vatileaks. Z kancelarii Benedykta XVI wyciekły poufne dokumenty. Sprawa zakończyła się w sądzie, a obecny papież-emeryt zarządził oddzielne śledztwo, którego rezultaty przekazał swojemu następcy.

Franciszek do grupy swoich doradców nie powołał żadnego z trzech kardynałów prowadzących to dochodzenie. Są w niej przedstawiciele wszystkich kontynentów oraz gubernator Państwa Watykańskiego. Koordynatorem doradców będzie kardynał Andres Maradiaga Rodriguez z Hondurasu. Kardynałowie zbiorą się oficjalnie po raz pierwszy na początku października, ale papież jest już z nimi w kontakcie.