Zmarły saudyjski król Abdullah al Saud zapisał się na kartach polskiej historii. W styczniu 2005 roku sfinansował operację bliźniaczek syjamskich - Olgi i Darii z Janikowa, które urodziły się złączone dolną częścią kręgosłupa.

Reklama

Na operację przeznaczono około półtora miliona dolarów. Operacja składała się z dziesięciu etapów, uczestniczyło w niej ponad 50 lekarzy i pielęgniarek. Trwała 18 godzin i zakończyła się sukcesem. Władze Janikowa nadały królowi Abdullahowi bin Abdullazizowi tytuł honorowego obywatela miasta. W marcu 2005 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała arabskiemu władcy Order Uśmiechu. Król Abdullah odebrał nagrodę dwa lata później w Warszawie. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył saudyjskiego króla Orderem Orła Białego.

Król Abdullah był szóstym monarchą najpotężniejszego kraju Zatoki Perskiej. Sprawował faktyczną władzę w Arabii Saudyjskiej od piętnastu lat, od czasu, gdy jego poprzednik król Fahd doznał udaru mózgu. Dopiero po jego śmierci w 2005 roku formalnie został królem.

Abdullah miał opinię uczciwego władcy, umiarkowanego reformatora i jednego z najlepszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie. Za jego czasów Arabia Saudyjska wydała miliony dolarów na modernizację systemu edukacji i stała się członkiem Światowej Organizacji Handlu. Udało mu się także zwalczyć przestępczość i poczynić niewielkie ustępstwa na rzecz kobiet i wyznawców innych religii.

ZOBACZ TAKŻE: USA kontra Państwo Islamskie. Mizerne efekty wielkiej operacji. ANALIZA>>>