W przyszłym tygodniu rosyjski przywódca złoży wizytę we Włoszech. Zostanie przyjęty w Watykanie przez papieża Franciszka i odwiedzi światową wystawę Expo w Mediolanie.

Reklama

Rosyjski prezydent wyraził opinię, że to nie Rosja przyczyniła się do pogorszenia jej stosunków z krajami Unii Europejskiej.

Nie my wprowadziliśmy sankcje, ale musieliśmy na nie odpowiedzieć - powiedział Putin. Przyznał, że powodem był rozwój sytuacji na Ukrainie.

Były prezydent Janukowycz chciał przedyskutować umowę stowarzyszeniową z Brukselą, został więc usunięty, jego następcy też jednak nie spieszą się z jej podpisaniem - zauważył rosyjski prezydent.

Po co więc było to wszystko - pytał - pogwałcenie konstytucji, wojna domowa, katastrofa gospodarcza? Władimir Putin jest przekonany o potrzebie realizacji porozumienia Mińsk 2. Zapewnił, że dążąc do tego Moskwa stara się wywrzeć pozytywny wpływ na samozwańcze władze Doniecka i Ługańska, ale Stany Zjednoczone i Europa powinny ze swej strony wpłynąć na Kijów, by zechciał usiąść z nimi przy jednym stole.

Reklama

Mówiąc o aneksji Krymu, prezydent Rosji powołał się na precedens Kosowa. Stwierdził, że to nie Rosja rozszerza swoje wpływy.

To infrastruktura NATO podchodzi do naszych granic - powiedział Putin i dodał: Nie należy się bać Rosji; mamy co innego do roboty, mogę was o tym zapewnić - zaznaczył.