Rosyjscy politycy krytykują Kanadę za jej antyrosyjską retorykę. Chodzi między innymi o stanowisko Ottawy w sprawie udziału Rosji w pracach grupy skupiającej najbardziej rozwinięte państwa świata. Kanadyjscy politycy twierdzą, że Moskwa nie powinna już nigdy więcej dołączyć do G7. Dyskusja jest o tyle aktualna, że temat ten zostanie podjęty podczas najbliższego szczytu "siódemki", który rozpoczyna się jutro w Niemczech.

Reklama

Oburzony stanowiskiem Kanady jest przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow. Polityk twierdzi, że obecna „siódemka” nie reprezentuje najbogatszych gospodarek świata. Wskazuje, że poza G7 są takie kraje jak Rosja, Chiny, Indie i Brazylia, które zajmują czołowe miejsca jeśli chodzi o Produkt Krajowy Brutto. Natomiast - w opinii Puszkowa - Kanada w tych kwestiach nie powinna zajmować stanowiska, bo jako piętnastą gospodarkę świata do G7 przemyciły ją tylnymi drzwiami Stany Zjednoczone.
Jeszcze w ubiegłym roku funkcjonowała grupa G8 z udziałem Rosji. Jednak po aneksji Krymu pozostałe państwa postanowiły wykluczyć przedstawicieli Moskwy z tego grona.

ZOBACZ TAKŻE: Putin o ataku Rosji na NATO: Tylko ktoś chory na umyśle...>>>