Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówi, że unijne kraje powinny przyjąć kolejną grupą uchodźców - co najmniej 100 tysięcy. W Brukseli pojawiły się natomiast nieoficjalne informacje, że Komisja Europejska zaproponuje w przyszłym tygodniu podział 120 tysięcy osób.
Zdaniem Beaty Szydło wypowiedzi polityków unijnych pokazują, że Wspólnota zupełnie nie panuje nad sytuacją, a proponowane działania mają charakter doraźny. Beata Szydło oczekuje, by UE jak najszybciej przedstawiła rozwiązanie długofalowe i systemowe, które pozwoli pomóc uchodźcom.
Ale to nie jedyny temat podjęty przez kandydatkę PiS na premiera. Szydło zadeklarowała, że jej partia opracuje strategię rozwoju polskiego górnictwa i energetyki.
Gospodarczą racją naszego kraju jest istnienie polskiego górnictwa - mówiła wiceprezes PiS Beata Szydło w Jastrzębiu Zdroju.
Beata Szydło zaznzczyła, że należy dobrze wybierać firmy, które deklarują chęć zainwestowania w nasze kopalnie. Można zaczynać współpracę z przedsiębiorcami, którzy będą stwarzać miejsca pracy i przyczyniać się do rozwoju regionu, a nie z takimi, którzy chcą tylko czerpać z kopalni zyski, co w końcu doprowadzi te zakłady do upadłości.
Wiceprzewodnicząca PiS uważa, że obchody rocznic, związanych z Solidarnością - takich jak podpisanie Porozumień Sierpniowych - powinny być organizowane w jak najbardziej oddolny sposób. Przypomniała, że Sierpień'80 był zrywem obywatelskim.
Niech obywatele mają prawo organizować to święto, bo robią to doskonale - dodała Szydło.
W Jastrzębiu Zdroju trwają obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich. Zaczęły się Mszą świętą w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Później uroczystości przeniosły się przed pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka.