Autorzy oświadczenia odnieśli się w ten sposób do zapowiedzi wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego, ustanowionej przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego, dla historyk dr Ewy Kurek. Niniejszym oświadczamy, iż Rodzina i Towarzystwo Jana Karskiego zostało głęboko poruszone zamiarem wręczenia pani Ewie Kurek bliżej nam nieznanej nagrody, w nazwie której posłużono się nazwiskiem Bohatera - Profesora Jana Karskiego - czytamy w oświadczeniu przesłanym PAP w sobotę.
Jak zaznaczyli autorzy, prowadzona w ostatnich latach i budząca głęboki sprzeciw działalność pani Kurek zdecydowanie nie służy dialogowi polsko-żydowskiemu, przede wszystkim zaś jest odległa od poglądów i wartości wyznawanych przez Jana Karskiego i w konsekwencji budzi nasz oczywisty sprzeciw.
Członkowie Towarzystwa poinformowali, że swoje stanowisko przekazali m.in. kierownictwu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, gdzie miała zostać wręczona nagroda. Z satysfakcją przyjęliśmy informację o odwołaniu wręczania nagrody - zaznaczyli sygnatariusze oświadczenia. W ich ocenie, jedyną nagrodą, którą ustanowił za życia Jan Karski, jest Nagroda Orła Jana Karskiego, która w tym roku została wręczona po raz 19. Żadnej innej Profesor nie autoryzował, w związku z czym tylko z tą nagrodą się identyfikujemy i w jej procedowaniu uczestniczymy - czytamy w oświadczeniu.
Autorzy wyrazili głębokie ubolewanie i sprzeciw wobec faktu, że imię Jana Karskiego jest wykorzystywane poprzez przyznawanie nagród sygnowanych jego osobą. Dodali, że udzielili wsparcia tego rodzaju inicjatywom jedynie w dwóch przypadkach - przyznawanej przez ambasadę USA w Warszawie Karski Freedom Award oraz Jan Karski "Courage to Care" Award, przyznawanej przez Ligę Przeciw Zniesławieniu (ADL). W obu przypadkach - jak zaznaczyli - zrobili to, ponieważ stoją za nimi instytucje zaufania i prestiżu społecznego, z którymi Jan Karski posiadał długoletnie związki. Żadnym innym nagrodom sygnowanym imieniem Bohatera nie udzielaliśmy wsparcia i w żaden sposób się z nimi nie identyfikujemy - zaznaczyli.
Zdaniem autorów oświadczenia, dobre imię Profesora Jana Karskiego, członka naszej Rodziny i Patrona naszego Towarzystwa, ma dla nas wartość nadrzędną i naszym obowiązkiem jest stać na straży jego poszanowania, także poprzez podejmowanie kroków prawem przewidzianych dla jego ochrony. Pod oświadczeniem podpisali się bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, sekretarz Towarzystwa im. Jana Karskiego Jacek Woźniak oraz adwokat i reprezentant prawny Towarzystwa Jacek Dubois.
Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. Karski mówił, że chciał, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.