Lekcje tematyczne miałyby odbywać się z okazji setnej rocznicy urodzin Michaiła Kałasznikowa, przypadającej 10 listopada. Materiały z rekomendacjami zamieszczono na stronie ministerstwa we wtorek. Z dokumentu wynika, że zajęcia powinny "zaszczepiać uczucie patriotyzmu" i "sprzyjać wzrostowi zainteresowania służbą w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Zajęcia tematyczne miałyby odbywać się w szkołach wszystkich poziomów.

Reklama

Ministerstwo rekomenduje zaleca m.in., by uczniowie zostali zapoznani z biografią konstruktora oraz specyfikacją automatu Kałasznikowa w porównaniu z amerykańskim karabinem M16. Zawody w rozkładaniu i składaniu broni miałyby być uzależnione od wieku uczniów. Nauczycielom zarekomendowano, by zajęcia prowadzili na podstawie poradnika, w którym m.in. zawarto sformułowania: "każdego roku od kul AK ginie ćwierć miliona ludzi" oraz "z automatu Kałasznikowa zabito więcej ludzi niż w wyniku ognia artyleryjskiego, nalotów bombowych i ostrzałów rakietowych".

Resort w komentarzu dla "Kommiersanta" zaznaczył, że zajęcia mają "wyłącznie humanistyczny charakter". "Ten poradnik jest zauważalnie przekrzywiony w stronę militaryzacji, co po raz kolejny rodzi pytanie - dlaczego patriotyzm w Rosji coraz częściej wiąże się z militaryzmem, a nie ze sztuką czy nauką" - zwrócił uwagę w rozmowie z "Kommiersantem" Anton Szczerbak z organizacji Petersburskie Matki Żołnierzy.