"Smutny dzień. Błąd ludzki w czasach kryzysu spowodowany awanturnictwem amerykańskim doprowadził do katastrofy. Nasze głębokie wyrazy żalu, przeprosiny i kondolencje dla naszego narodu, rodzin wszystkich ofiar i innych narodów dotkniętych katastrofą" - napisał. W swym tweecie szef irańskiej dyplomacji nawiązywał do amerykańskiej akcji zabicia przy pomocy drona 3 stycznia na lotnisku w stolicy Iraku Bagdadzie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Reklama

"Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki" - napisał z kolei irański prezydent, Hassan Rowhani. "Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje" - dodał. W innym tweecie Rowhani zapewnił, ze śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii będzie kontynuowane.

Wcześniej w sobotę strona irańska przyznała się do nieintencjonalnego zestrzelenia w środę rano ukraińskiego samolotu pasażerskiego kilka minut po starcie z lotniska w Teheranie; zginęło wszystkich 176 osób znajdujących się na pokładzie maszyny, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.