Paryski ratusz utworzył jednostkę kryzysową, podobnie uczyniły władze departamentu Oise na północy Francji, skąd pochodzi zmarły w nocy w Paryżu 60-letni nauczyciel zarażony koronawirusem. To pierwsza francuska ofiara Covid-19 i druga na terytorium Francji. Władze poinformowały, że obecnie 108 szpitali może przyjmować pacjentów z koronawirusem, a kolejne się do tego przygotowują. Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował, że będzie organizował codziennie konferencje prasowe poświęcone sytuacji dotyczącej koronawirusa.

Reklama

W środę czasowo zamknięto komisariat policji w XVI dzielnicy Paryża, do którego zgłosiło się dwóch turystów z Korei Południowej z podejrzeniem Covid-19. Pogotowie przeprowadziło testy na obecność koronawirusa w organizmach turystów, które okazały się negatywne. Komisariat został otwarty po południu. Do podobnej sytuacji doszło w poniedziałek w XIII dzielnicy francuskiej stolicy, gdzie zgłosił się turysta z Chin. Od 26 lutego na terenie Francji zdiagnozowano 17 przypadków Covid-19. Dwie osoby zmarły, cztery nadal przebywają w szpitalach, pozostałe 11 uznano za zdrowe - poinformował w środę wiceminister zdrowia Jerome Salomon.

Także Nicea odwołuje ostatni dzień imprez karnawałowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie - poinformował w środę mer tego miasta Christian Estrosi.Huczne zakończenie karnawału w Nicei, który rozpoczął się 15 lutego, było zaplanowane na sobotę. W niedzielę miał się odbyć pokaz fajerwerków, który także odwołano. "Mimo że w Nicei nie wykryto ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, (...) podjąłem decyzję o odwołaniu ostatniego dnia karnawału" - ogłosił na Twitterze Estrosi. Nicea jest położona w pobliżu granicy z Włochami, w których w ostatnich dniach w wyniku choroby wywołanej przez koronawirusa zmarło 12 osób. Odnotowano tam także ponad 370 przypadków zakażenia.

W czwartek premier Francji Edouard Philippe przyjmie przewodniczących partii i grup parlamentarnych w celu omówienia zagrożeń związanych z koronawirusem. Ministerstwo zdrowia opublikowało 20 lutego broszurę informacyjną przeznaczoną dla pracowników służby zdrowia opisującą strategie postępowania w wypadku możliwej epidemii koronawirusa. Resort uruchomił też 1 lutego informacyjną linię telefoniczną, która obsługiwana jest przez 90 konsultantów. Po ogłoszeniu wiadomości o śmierci 60-letniego nauczyciela z Oise linia informacyjna odnotowała znaczący wzrost połączeń; we wtorek dzwoniono na nią ponad 24 tys. razy.

Władze medyczne zalecają, aby w przypadku gorączki, kaszlu, trudności z oddychaniem, które pojawią się po powrocie z Chin kontaktować się ze standardowym numerem alarmowym. W obliczu możliwego rozprzestrzenienia się Covid-19 na terytorium kraju władze Francji mogą uruchomić tzw. plan Orsan, specjalną procedurę organizującą pracę służby zdrowia w warunkach klęski żywiołowej, awarii nuklearnej lub epidemii. Obecnie elementy planu wdrażane są przez część francuskich szpitali, które zwiększają liczbę łóżek przygotowanych dla potencjalnych pacjentów oraz opracowują plan przenoszenia zespołów lekarskich do miejsc szczególnie zagrożonych.