- W tej chwili odbywa się wizyta studyjna urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Federacji Rosyjskiej. Cały czas prowadzimy analizy dotyczące możliwości zorganizowania wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia - poinformował PAP Dworczyk.

Reklama

Zaznaczył jednocześnie, że finalne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. - Gdy one zapadną, będziemy o tym niezwłocznie informować - zadeklarował.

Polska delegacja przeprowadziła w czwartek wizytę przygotowawczą związaną z kwietniowymi uroczystościami 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W składzie kilkunastoosobowej grupy znaleźli się m.in. przedstawiciele KPRM i polscy dyplomaci z ambasady RP w Moskwie.

W czwartek grupa odwiedziła w Smoleńsku miejsce katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie delegacja udała się do Zespołu Memorialnego w Katyniu, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny, gdzie spoczywają jeńcy zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku.

Reklama

W trakcie około półtoragodzinnej wizyty w Katyniu odbyło się spotkanie z dyrektorem muzeum Aleksiejem Sierym.

Reklama

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.