Wielkanoc 2020

Dekret kongregacji wydany w języku polskim i przekazany PAP przez Biuro Prasowe KEP stanowi, że "Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

Reklama

Odnośnie Wielkiego Tygodnia kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

Reklama

"Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum" – czytamy w dekrecie.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" – podaje dekret.

W czasie Wigilii Paschalnej "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje "liturgia Słowa". W czasie "liturgii chrzcielnej" należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje "liturgia eucharystyczna"" – podaje Kongregacja.

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.