Suharto trafił do szpitala 4 stycznia z objawami zapalenia płuc i zakłócenia pracy wielu organów wewnętrznych. Dziś rano stracił przytomność i zapadł w śpiączkę.

Generał Suharto, uczestnik walk o niepodległość Indonezji w latach 1945-49, rządził krajem żelazną ręką przez 32 lata. Jako szef sztabu w 1965 roku udaremnił pucz komunistyczny i przejął władzę. W antykomunistycznych czystkach zginęło wówczas - według różnych źródeł - od 300 tysięcy do miliona ludzi.

Reklama

Od 1967 r. Suharto sprawował funkcję prezydenta. Mimo sukcesów gospodarczych wieloletnie autorytarne rządy Suharto oparte na armii spotykały się w społeczeństwie z coraz większą krytyką.

Kryzys gospodarczy z lat 1997-98 (pochodna dalekowschodniego kryzysu finansowego), kolosalny spadek wartości rupii i wzrost cen żywności przyspieszyły procesy polityczne. Doszło do zamieszek. W rezultacie Suharto, wybrany w marcu 1998 na siódmą kadencję, musiał ustąpić. 21 maja 1998 r. przekazał urząd popieranemu przez siebie wiceprezydentowi Jusufowi Habibiemu. Od 1998 r. był wielokrotnie hospitalizowany.

Reklama

W 2000 r. sąd w Dżakarcie uznał, że były prezydent jest zbyt chory, by mógł uczestniczyć w wytoczonym mu procesie o sprzeniewierzenie wielu milionów dolarów. W połowie maja 2006 roku prokuratura generalna Indonezji umorzyła śledztwo przeciwko Suharto z powodu jego złego stanu zdrowia.