O stopniowym uchylaniu ograniczeń poinformował mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin.

Reklama

Od 9 czerwca nakaz samoizolacji nie będzie już obowiązywał osób uznanych za grupy ryzyka w razie zakażenia koronawirusem, a więc osób w wieku powyżej 65 lat i cierpiących na choroby chroniczne. Mieszkańcy Moskwy będą mogli wychodzić na spacery bez wprowadzonego przed tygodniem specjalnego grafiku dla poszczególnych budynków mieszkalnych. Lokatorzy każdego domu mogli wychodzić na spacery tylko trzy razy w tygodniu, w określone dni.

Sobianin tłumaczył się z tych przejściowych ograniczeń. Moskwa - jak mówił - jest w światowej czołówce pod względem gęstości zaludnienia i nie można porównywać jej z miastami europejskimi, tak więc niezbędny był w zezwoleniu na spacery krótki okres przejściowy. Teraz jednak - ocenił mer - wskaźniki zachorowalności na koronawirusa są "w normie" i można podjąć bardziej zdecydowane działania.

Od wtorku otwarte zostaną znowu salony fryzjerskie i kosmetyczne, przychodnie weterynaryjne, agencje pośrednictwa pracy, a także studia filmowe i instytucje naukowe. Teatry i sale koncertowe wznowią próby z udziałem swoich zespołów, choć na razie nie mogą otworzyć się dla widzów i melomanów.

W połowie lipca znów dostępne będą muzea, sale wystawowe i biblioteki. Wrócą do pracy agencje reklamowe, gabinety dentystyczne. Kawiarnie i restauracje będą mogły uruchomić letnie ogródki, a po następnym tygodniu - także zwykłe sale. Również po 20 czerwca zaczną znów działać kluby fitness, baseny, place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu.

Wznowiona zostanie żegluga rekreacyjna po rzece Moskwie.

Kilkunastomilionowa Moskwa wciąż jest największym skupiskiem zakażeń koronawirusem w całej Rosji. W pierwszych tygodniach epidemii na stolicę przypadała ponad połowa zakażeń. Od końca kwietnia codzienny przyrost infekcji nie przekracza 2 tys., choć w poniedziałek wskaźnik ten sięgnął 2001. Łączna liczba zakażeń w metropolii od początku pandemii wynosi obecnie 197018. Ponad połowa zakażonych - 104347 osób - już wyzdrowiała. Zmarło 2970 zainfekowanych.