Zbyt często nie potrafiliśmy przedstawić naszej wersji Europy i wsparcia Unii Europejskiej (podczas kryzysu pandemii koronawirusa - PAP) - powiedziała Jourova podczas webinarium zorganizowanego przez jej grupę polityczną Odnowić Europę,. Najwyższy czas, abyśmy podjęli takie działanie i nie pozwolili innym, na przykład Chinom, wypełnić tej przestrzeni - podkreśliła. Jej słowa cytuje portal Politico.

Reklama

Przypomina też, że w szczytowym momencie pandemii Chiny rozpoczęły kampanię wizerunkową, by pokazać, że pomagają krajom UE, takim jak Włochy, dostarczając maseczki i sprzęt, podczas gdy ich europejscy sąsiedzi nie mogli lub nie chcieli tego zrobić.

Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu komunikat w sprawie dezinformacji w kontekście pandemii Covid-19, który - jak mówiła Jourova - ma być odpowiedzią na ten problem. Komisja ma zaproponować też nowe sposoby walki z dezinformacją.

Wiceszefowa KE zaznaczyła, że UE jest wdzięczna za wsparcie i kupiła dużo niezbędnego sprzętu z Chin, ale - jak podkreślała - należy też powiedzieć prawdę o tym, kto i jak pomagał, a także to, że wśród państw członkowskich panowała solidarność.