"Analitycy amerykańskiego wywiadu potwierdzili na podstawie innych danych i dowodów, że przelewy z kont rosyjskiego wywiadu wojskowego do Afganistanu były najprawdopodobniej częścią działań polegających na oferowaniu zapłaty bojownikom związanym z talibami za zabijanie żołnierzy USA i sił koalicji w Afganistanie" - pisze dziennik.

Reklama

Część informacji na temat tej akcji GRU pochodzi z przesłuchań afgańskich jeńców, a "przechwycone dane elektroniczne pokazujące duże przelewy finansowe" stanowią potwierdzenie wcześniejszych wniosków amerykańskiego wywiadu na temat operacji, w ramach której oferowano nagrody za zabijanie żołnierzy koalicji pod wodzą USA - podaje "NYT", powołując się na trzech rozmówców znających ustalenia służb wywiadowczych.

Zestawienie informacji pochodzących z przesłuchań z ustaleniami wywiadu elektronicznego pozwoliło zmniejszyć różnice zdań wśród służb wywiadowczych na temat tego, czy informacja o rosyjskich nagrodach dla talibów jest wiarygodna - pisze nowojorski dziennik.

"NYT" powołuje się na dwóch urzędników, według których "informacja (na ten temat) została przedstawiona prezydentowi (USA Donaldowi) Trumpowi w codziennych pisemnych raportach pod koniec lutego".

Dziennik podkreśla, że jeszcze bardziej podważa to oficjalne stanowisko Białego Domu, który twierdzi, że prezydent nie został poinformowany przez wywiad o tej operacji Rosji, ponieważ dane na ten temat były zbyt niepewne.

"NYT" jako pierwszy napisał w weekend o sprawie rosyjskich nagród dla talibów oraz o tym, że administracja Trumpa nie podjęła żadnych kroków, by zareagować na takie informacji.

W środę dziennik zwraca uwagę, że administracja stara się od czterech dni "umniejszać znaczenie tej sprawy", a dyrektor Narodowego Wywiadu USA John Ratcliffe, Biały Dom oraz członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odmówili komentarza na ten temat.

Reklama

We wtorek Biały Dom zorganizował briefing w tej sprawie przeznaczony dla demokratycznych kongresmenów; dzień wcześniej rząd zorganizował takie spotkanie tylko dla Republikanów. Teraz, ze względu na sposób przedstawiania informacji, Demokraci domagają się, by dane i ustalenia wywiadu zostały im przekazane bezpośrednio przez pracowników tych służb, a nie przez politycznych nominatów Trumpa - pisze dalej "NYT".

Przewodniczący komisji wywiadu Izby Reprezentantów Adam Schiff oświadczył we wtorek po briefingu, że prezydent powinien rozważyć sankcje na Moskwę za finansowanie ataków na żołnierzy USA w Afganistanie, a nie zabiegać o względy Rosji, zapraszając ją ponownie do G7.

Również we wtorek agencja Associated Press ujawniła, że wysoko postawieni urzędnicy administracji w Białym Domu mieli informacje na temat finansowania przez Rosję ataków na żołnierzy USA w Afganistanie już w marcu 2019 roku, czyli o rok wcześniej, niż podawały media.