Projekt szczepionki jest rozwijany przez firmę Shifa Pharmed, będącą częścią dużego państwowego holdingu Setad, kontrolowanego przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneia - pisze agencja Reutera.W pierwszej fazie testów weźmie udział 56 ochotników, którzy otrzymają dwie dawki preparatu w odstępie dwóch tygodni. Wśród wolontariuszy są przedstawiciele zarządu firmy oraz członkowie ich rodzin, co ma wzmocnić zaufanie opinii publicznej do szczepionki - odnotowują agencje. Jeżeli badania zakończą się sukcesem, szczepionka ma wejść na rynek późną wiosną 2021 r. Shifa Pharmed zapowiada, że w pół roku po zakończeniu badań będzie w stanie produkować 12 mln dawek substancji miesięcznie.

Reklama

Jak ma działać irańska szczepionka?

Irańska szczepionka opiera się na inaktywowanym wirusie, jej mechanizm jest podobny do znanych już preparatów; produkowane na Zachodzie szczepionki, m.in. te Pfizera/BioNTechu i Moderny wykorzystują nowszą, ale i słabiej zbadaną technologię mRNA - zauważa agencja AP.

Reklama

USA dały Iranowi zgodę na zakup szczepionek

Z powodu powolnych postępów prac nad własną szczepionką władze Iranu widzą także konieczność importowania szczepionek z innych krajów.Rząd tego państwa wielokrotnie zaznaczał, że surowe sankcje nałożone przez USA utrudniają sprowadzanie zagranicznych szczepionek do Iranu. Amerykańskie sankcje nie obejmują wprawdzie wyrobów medycznych czy jedzenia, ale ich mechanizm powoduje, że międzynarodowe banki i instytucje finansowe niechętnie obsługują jakiekolwiek transakcje z Iranem - wyjaśniają agencje.

W zeszłym tygodniu Teheran ogłosił, że uzyskał zgodę władz USA na zakup szczepionek przeciwko Covid-19 w ramach prowadzonego przez WHO programu COVAX. Irański Czerwony Półksiężyc zapowiedział zamiar sprowadzania szczepionek z Chin.

Według zestawienia agencji Reutera w Iranie na Covid-19 zmarło ponad 54 tys. osób, najwięcej na Bliskiego Wschodu. Od początku pandemii wykryto tam też ponad 1,2 mln infekcji, w regionie więcej zakażeń, ponad 2,1 mln, stwierdzono tylko w Turcji. Szczyt epidemii w Iranie nastąpił pod koniec listopada i od tego czasu liczba zakażeń i zgonów stopniowo spada. Średnio diagnozuje się tam 6 tys. nowych infekcji dziennie, a na Covid-19 umiera 140 chorych - wynika z danych agencji.