"Chwała Bogu! Z radosnym sercem ogłaszam uwolnienie porwanych uczennic ze szkoły w Jangebe" - napisał na Twitterze gubernator stanu, Bello Matawalle, dodając, że do uwolnienia doszło po "pokonaniu kilku przeszkód podłożonych przeciwko naszym wysiłkom". Polityk załączył do wpisu zdjęcia uczennic wychodzących ze szkolnych autobusów.

Reklama

Negocjacje poskutkowały?

W poniedziałek agencja AFP informowała, że władze stanu podjęły negocjacje z porywaczami, zaś rząd Nigerii przysłał na miejsce delegację, by pomóc w uwolnieniu uczennic.

Do piątkowego ataku na szkołę w Zamfarze doszło tydzień po tym, jak gubernator stanu ogłosił amnestię dla bandytów oskarżonych o serię porwań i ataki na lokalne wioski.

W ostatnich miesiącach nasiliła się liczba porwań dokonywanych przez uzbrojone gangi. W połowie lutego z internatu w stanie Niger uprowadzono 27 uczniów, którzy zostali uwolnieni w sobotę. Z kolei w grudniu porwano ponad 300 chłopców ze szkoły w Kankarze, w stanie Katsina. Porwań dla okupu coraz częściej dokonują gangi, które przejęły tę taktykę od grasujących na północy Nigerii dżihadystów.

Papież modli się o uwolnienie

Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański na placu Świętego Piotra w Rzymie powiedział, że przyłącza się do głosu biskupów z Nigerii i potępia "nikczemne porwanie" dziewcząt. Modlił się również o ich szybkie uwolnienie.

Boko Haram i inne bojówki

W Nigerii często dochodzi do porwań uczniów, cześć z nich jest organizowana przez zbrojne gangi, które uprowadzają dzieci dla okupu. Boko Haram i inne fundamentalistyczne ugrupowania porywają też uczniów, by zamanifestować niezgodę wobec zachodniego modelu edukacji, ich zdaniem sprzecznego z tradycyjnymi wartościami muzułmańskimi.

W sobotę oswobodzono grupę kilkudziesięciu uczniów, nauczycieli i rodziców uprowadzonych dziesięć dni wcześniej w Kagarze w stanie Niger. W grudniu dżihadyści z Boko Haram uprowadzili ponad 350 uczniów ze szkoły w północnym stanie Katsina. Wojsko uwolniło większość spośród tej grupy, która doświadczyła brutalnej przemocy i strachu.