Zamiast rozliczyć instytucje UE ze spartaczenia zakupu szczepionek Donald Tusk prowadzi partię (Helmuta) Kohla i (Wilfrieda) Martensa na manowce, brzmiąc jak lider liberałów - napisał Kovacs w swoim tweecie. Dodał, że gdyby Węgry czekały na Unię Europejską, nie prowadziłyby teraz pod względem odsetka zaszczepionych osób.

Reklama

Tusk uderza we władze Węgier i Polski

Kovacs odniósł się w ten sposób do tweetu Tuska, który napisał, że Węgry i Polska biją tragiczne rekordy w liczbie nowych zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19. "Nieliberalne demokracje w działaniu. Obiecali mniej wolności, ale więcej bezpieczeństwa. Dotrzymali obietnicy, ale tylko pierwszą połowę" – oznajmił Tusk.

Sytuacja epidemiczna na Węgrzech

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw Covid-19 co najmniej jedną dawką prawie 3,1 mln osób na ponad 9,7 mln mieszkańców. Trzecia fala epidemii jest na Węgrzech w szczytowej fazie i liczba nowych ofiar śmiertelnych nadal jest wysoka – w ciągu ostatniej doby zmarło 256 chorych na Covid-19. Spada natomiast wyraźnie liczba nowych zakażeń koronawirusem, zaczęła także spadać liczba aktywnych infekcji oraz osób wymagających opieki szpitalnej.