EMA zaakceptowała zwiększenie rozmiarów serii produkcyjnych i związany z tym proces w zakładzie produkcyjnym szczepionek firmy Pfizer w Puurs w Belgii. Oczekuje się, że zalecenie Komitetu ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Agencji będzie miało znaczący wpływ na podaż szczepionki BioNTech-Pfizer w UE - czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.

Reklama

Druga decyzja dotyczy Moderny.

CHMP zalecił również zatwierdzenie nowej linii napełniającej w zakładzie produkcyjnym Moderny Rovi w Hiszpanii. Nowa linia umożliwi zwiększenie działań związanych z napełnianiem gotowym produktem, aby zsynchronizować to z procesem zwiększania produkcji w zatwierdzonym w zeszłym miesiącu zakładzie Lonza w Visp (w Szwajcarii) - poinformowała EMA.

Umowa UE z Pfizer/BioNTech

Reklama

Wcześniej poinformowano, że Unia Europejska przypieczętowała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę 1,8 miliarda kolejnych dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Umowy w imieniu UE podpisuje Komisja Europejska. To trzeci kontrakt podpisany z dwiema firmami, które zgodziły się już na dostarczenie 600 milionów dawek w ramach dwóch poprzednich kontraktów.

W połowie kwietnia Komisja Europejska podała, że rozpoczęła negocjacje z BioNTech/Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.

Rozpoczęliśmy negocjacje z BioNtech/Pfizer ws. trzeciego kontraktu. Ten kontrakt zakłada dostawy 1,8 mld dodatkowych dawek szczepionek na lata 2022-2023. Będzie dotyczył nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. Wszystko to będzie miało miejsce w UE - powiedziała wówczas szefowa KE Ursula von der Leyen.