Firma zaznaczyła, że nowe terminy przydatności muszą być wcześniej zatwierdzone przez odpowiednie władze. Obecnie szczepionka Moderny, zawarta w 15-dawkowych fiołkach, może być przechowywana przez miesiąc w temp. 2-8 st. i do 7 miesięcy w temperaturze -20 st. Firma zapowiedziała, że pracuje nad nową formułą preparatu, mającą wydłużyć jej żywotność.

Reklama

Wymóg transportu w niskiej temperaturze (tzw. łańcuch chłodniczy) jest jednym z głównych problemów logistycznych utrudniającym dystrybucję szczepionki Moderny - ale również Pfizera - w krajach nisko rozwiniętych.

W czwartek Moderna zapowiedziała również nowe inwestycje w sieć produkcji swojej szczepionki przeciwko Covid-19 w Szwajcarii, Hiszpanii, Francji i Belgii, dzięki czemu firma ma wyprodukować w przyszłym roku do 3 mld dawek preparatu. Według firmy, szybkie rozprzestrzenianie się nowych wariantów i ewolucja koronawirusa sprawia, że zapotrzebowanie na jej szczepionki nie zniknie w ciągu dwóch najbliższych lat. Trwają prace również nad przystosowaniem szczepionki do nowych wariantów w postaci dodatkowych dawek przypominających.