Podczas spotkania w mieście Tiencin niedaleko Pekinu Xie zarzucił USA, że traktują Chiny jako "wyimaginowanego wroga", w wyniku czego dwustronne stosunki znalazły się w impasie i mierzą się z "poważnymi konsekwencjami" – poinformowało chińskie MSZ.

Reklama

Strona chińska "wyraziła silne niezadowolenie z powodu błędnych komentarzy i działań USA" związanych z poszukiwaniem źródła pandemii Covid-19, a także dotyczących Tajwanu, Hongkongu, Sinciangu i Morza Południowochińskiego – powiedział Xie po spotkaniu.

Lista działań

Chińczycy przekazali Sherman listę działań, które Waszyngton powinien podjąć, by "poprawić swoją błędną politykę", a także listę spraw budzących zaniepokojenie chińskich władz – dodał wiceminister.

Wśród żądań znalazło się zniesienie utrudnień wizowych wobec członków Komunistycznej Partii Chin i ich krewnych oraz chińskich studentów, zniesienie sankcji nałożonych na chińskich urzędników i organy państwowe, zniesienie restrykcji wobec Instytutów Konfucjusza i chińskich firm, wycofanie się z określania chińskich mediów w USA jako "zagranicznych agentów" oraz wycofanie wniosku o ekstradycję wiceprezes firmy Huawei, Meng Wanzhou.

Na drugiej liście Pekin poskarżył się na niesprawiedliwe jego zdaniem traktowanie Chińczyków, jak również chińskich ambasad i konsulatów w USA. Wyraził również zaniepokojenie wzrostem tendencji antyazjatyckich i antychińskich oraz przypadkami przemocy wobec Chińczyków.

Rozmowy USA-Chiny

Rozmowy Sherman z Xie to kolejne spotkanie twarzą w twarz między wysokiej rangi urzędnikami z USA i Chin. W marcu czołowi dyplomaci z obu krajów rozmawiali na Alasce. Tamto spotkanie upłynęło w napiętej atmosferze i nie przyniosło przełomu.

Z relacji MSZ ChRL wynika, że również w czasie poniedziałkowego spotkania w Tiencinie strona chińska przyjęła ton konfrontacyjny. Xie ocenił m.in. że to USA są „wynalazcą i posiadaczem patentu” na dyplomację przymusu i nie mogą pouczać innych krajów w sprawie demokracji i praw człowieka. Zarzucał im, że na przestrzeni historii dopuszczały się ludobójstwa wobec rdzennej ludności Ameryki i wszczynały na świecie wojny. Wytknął im również, że na Covid-19 zmarło tam ponad 620 tys. osób.

Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się w ostatnich latach i określane są obecnie jako najgorsze od dekad. Waszyngton zarzuca Pekinowi między innymi ludobójstwo na Ujgurach i innych muzułmanach w regionie Sinciang, ograniczanie autonomii Hongkongu, ukrywanie danych na temat pandemii Covid-19, zastraszanie Tajwanu i okolicznych państw na Morzu Południowochińskim. Władze ChRL odrzucają wszystkie te oskarżenia, a na sankcje odpowiadają działaniami odwetowymi.