Swoje teksty i materiały na temat dramatu Białorusinki oraz udzielenia jej pomocy przez Polskę zamieściły w poniedziałek m.in. "New York Times" i "Wall Street Journal", telewizje CNN i NBC, portale Daily Beast, Politico i Axios, a także agencja AP.

Chryścina Cimanouska pobiegła po wolność na lotnisku w Tokio (...) Polski rząd był pierwszym, który zaoferował jej schronienie - napisała publicystka "Daily Beast" Julia Davis.

Reklama

Wszystkie media cytują wypowiedź wiceszefa MSZ Marcina Przydacza dla agencji Reutera i jego wpis na Twitterze, oznajmiający przyznanie jej wizy humanitarnej.

Sportsmenka uniknęła upokorzenia

CNN cytuje też ambasador USA na Białorusi Julie Fisher, która pochwaliła władze Japonii i Polski za szybkie działania, dzięki którym sprinterka była w stanie uniknąć "dyskredytacji i upokorzenia" przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP w Tokio polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Jeszcze w niedzielę w Tokio pomocy udzielili jej pracownicy japońskiego MSZ, sprawą zajął się również MKOl.

Sportsmenka twierdzi, że obawia się o swoje bezpieczeństwo i zamierza prosić o azyl polityczny. Władze białoruskie przekonują, że odsunięcie jej od igrzysk było związane z jej złym stanem "emocjonalnym i psychicznym”.